កម្លាំងនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌនៃអគ្គស្នងការ នាំខ្លួននាយរងផ្នែកចរាចរណ៍ខណ្ឌម្នាក់ទៅសួរនាំ ក្រោយរងការចោទប្រកាន់ស៊ីដាច់លុយ១៦ម៉ឺនដុល្លារ ពីជនជាតិចិន
កម្លាំងនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌនៃអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ បាននាំខ្លួននាយរងផ្នែកចរាចរណ៍នៃអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌសែនសុខម្នាក់ទៅសួរនាំ ក្រោយរងការចោទប្រកាន់ថា ស៊ីដាច់លុយ ១៦ម៉ឺនដុល្លារ ពីជនជាតិចិន។ ការនាំខ្លួនទៅសួរនាំនេះ ធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីមានការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាននៅតាមបណ្តាញសង្គមដោយចោទប្រកាន់ថា លោកស្រីអនុសេនីយ៍ឯក ឈុំ សុភារុណ ឋានៈនាយរងផ្នែកចរាចរណ៍នៃអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌសែនសុខ បានទទួលយកលុយចំនួន ១៦០,០០០ ដុល្លារ ដើម្បីរត់ការឯកសារឲ្យជនជាតិចិនតៃវ៉ាន់ចំនួន ១០នាក់ ប៉ុន្តែរត់ការមិនបានសម្រេច។ បើតាមក្រុមការងារព័ត៌មាន និងប្រតិកម្មរហ័ស អត្ថបទពេញ
ក្រុមលេខាធិការដ្ឋាននៃគណៈកម្មាធិការព្រំដែនថ្នាក់យោធភូមិភាគកម្ពុជា-ថៃ (RBC) ចាប់ផ្តើមបើកកិច្ចប្រជុំនារសៀលនេះ នៅច្រកអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែត
នៅរសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦នេះ កិច្ចប្រជុំក្រុមលេខាធិការដ្ឋាននៃគណៈកម្មាធិការព្រំដែនថ្នាក់យោធភូមិភាគកម្ពុជា-ថៃ (RBC) យោធភូមិភាគទី៥ ភាគីកម្ពុជា និងកងទ័ពភូមិភាគទី១ ភាគីថៃ បានចាប់ផ្តើមកិច្ចប្រជុំរបស់ខ្លួនហើយ នាវេលាម៉ោង ១៤:០០នាទី នៅច្រកអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ទល់នឹងខេត្តស្រះកែវ ព្រះរាជាណាចក្រថៃ។ នេះបើយោងតាមការបញ្ជាក់ពីលោកជំទាវ ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ម៉ាលី អត្ថបទពេញ
ចិនបើកការស៊ើបអង្កេតលើមេទ័ពជិតស្និទ្ធប្រធានាធិបតី ស៊ី ជីនពីង បង្ហាញការរឹតបន្តឹងអំណាចក្នុងជួរយោធា
ការស៊ើបអង្កេតរបស់អាជ្ញាធរចិនលើមេទ័ពជាន់ខ្ពស់មួយរូប បានបង្ហាញថា យុទ្ធនាការកម្ចាត់អំពើពុករលួយរបស់លោកប្រធានាធិបតី ស៊ី ជីនពីង ដែលបានអនុវត្តអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំមកនេះ បានឈានចូលដល់ «រង្វង់មនុស្សជំនិតបំផុត» របស់លោកហើយ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ បញ្ជាក់ថា សូម្បីតែបុគ្គលដែលមានទំនាក់ទំនងជិតស្និទ្ធបំផុត ក៏មិនអាចជៀសផុតពីការត្រួតពិនិត្យបានដែរ ប្រសិនបើត្រូវគេមើលឃើញថា ខ្វះភាពស្មោះត្រង់ចំពោះការដឹកនាំរបស់បក្សកុម្មុយនីស្តចិន។ កាលពីថ្ងៃសៅរ៍ ក្រសួងការពារជាតិចិន បានប្រកាសបើកការស៊ើបអង្កេតលើលោក ចាង យូសៀ អត្ថបទពេញ
សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បញ្ជាក់ជំហរថា កម្ពុជានឹងចូលរួមក្នុងក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព ដែលនេះជាការបង្ហាញនូវសុឆន្ទៈ និងការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់របស់កម្ពុជាចំពោះសន្តិភាពសកល
សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ជំហរថា កម្ពុជានឹងចូលរួមក្នុងក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព ដែលនេះជាការបង្ហាញនូវសុឆន្ទៈ និងការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់របស់កម្ពុជាចំពោះសន្តិភាពសកល។ ការបញ្ជាក់ជំហររបស់សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានធ្វើឡើង ក្នុងឱកាសដែល សម្តេចអនុញ្ញាតឲ្យ នាយឧត្តមនាវី Samuel Paparo មេបញ្ជាការនៃបញ្ជាការដ្ឋានឥណ្ឌូ-ប៉ាស៊ីហ្វិក នៃសហរដ្ឋអាម៉េរិក ចូលជួបសម្តែងការគួរសម អត្ថបទពេញ
លោកបណ្ឌិត ទូច សុឃៈ បង្ហាញពីសៀវភៅយុទ្ធសាស្ត្រជាតិជាង ៧០០ ទំព័រ ផ្តោតលើ «ស្ងាត់តែមិនស្ងៀម» និងសន្តិភាពយូរអង្វែង
លោកបណ្ឌិត ទូច សុឃៈ បានបង្ហាញថា ចាប់តាំងពីខែមិថុនា–កក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ មក លោកបានចាប់ផ្តើមរៀបចំ និងចងក្រងសៀវភៅវិភាគយុទ្ធសាស្ត្រជាតិមួយ ដែលបច្ចុប្បន្នបានសរសេររួចជាង ៧០០ ទំព័រ ហើយអាចឈានដល់ប្រមាណ ១,០០០ ទំព័រ នៅពេលបញ្ចប់។ លោកបណ្ឌិត ទូច សុឃៈ បានឲ្យដឹងថា អត្ថបទពេញ
ចិន បានប្រគល់នាវិកហ្វីលីពីន ១៧នាក់ ពីគ្រោះថ្នាក់កប៉ាល់ទៅកាន់ប្រទេសហ្វីលីពីនវិញ
កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ ប្រទេសចិនបានប្រគល់នាវិកហ្វីលីពីនចំនួន ១៧នាក់ ដែលខ្លួនបានជួយសង្គ្រោះពីការលិចកប៉ាល់មួយនៅជិតកំពង់ផែ ហ័ងយ៉ាន់ ដាវ ទៅឱ្យប្រទេសហ្វីលីពីនវិញហើយ។ នេះបើយោងតាមកាមចេញផ្សាយដោយសារព័ត៌មាន Xinhua។  កាលពីថ្ងៃសុក្រ កប៉ាល់ដឹកទំនិញមួយគ្រឿងដែលបានចុះបញ្ជីនៅប្រទេសសិង្ហបុរី ធ្វើដំណើរពីប្រទេសហ្វីលីពីនទៅកាន់ប្រទេសចិន បានលិចនៅក្នុងដែនទឹកក្បែរកំពង់ផែ ហ័ងយ៉ាន់ ដាវ។ ក្នុងចំណោមនាវិកទាំងនោះគឺមាន ពីរនាក់បានស្លាប់ ខណៈបួននាក់ផ្សេងទៀតបានបាត់ខ្លួន។ កាលពីព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ក្រុមស្វែងរក អត្ថបទពេញ
សមត្ថិកិច្ចឃាត់ខ្លួនជនជាតិវៀតណាម ២នាក់ ករណីលួចបន្លំដូរមាសក្លែងក្លាយយកមាសពិត ៣ករណី នៅរាជធានីភ្នំពេញ
កម្លាំងនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌរាជធានីភ្នំពេញ និងកម្លាំងអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌមានជ័យ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ សហការជាមួយកម្លាំងអធិការដ្ឋាននគរបាលក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្ដាល បានធ្វើការស្រាវជ្រាវបង្រ្កាបករណីលួចបន្លំដូរមាសក្លែងក្លាយយកមាសពិតប្រាកដ ៣ករណី ឃាត់ខ្លួននៅចំណុចផ្ទះជួល ផ្លូវលំ ភូមិព្រែកសំរោង សង្កាត់តាខ្មៅ ក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្ដាល នៅថ្ងៃទី២៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥។​ ករណីទី១ កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ អត្ថបទពេញ
សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ដឹងគុណ ចំពោះវីរកងទ័ព និងមេបញ្ជាការគ្រប់ភូមិភាគក្នុងការការពារបូរណភាពទឹកដីកម្ពុជា
សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង បានថ្លែងនូវការដឹងគុណ និងអរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅបំផុតចំពោះវីរកងទ័ព និងមេបញ្ជាការគ្រប់ភូមិភាគ នៃខេត្តបាត់ដំបង ក៏ដូចជាគ្រប់ភូមិភាគទាំងអស់ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅជាប់ព្រំដែនថៃ ដែលបានលះបង់កម្លាំងកាយចិត្ត អាយុជីវិតការពារបូរណភាពទឹកដី។ សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧត្តមប្រឹក្សាផ្ទាល់ព្រះមហាក្សត្រ និងជាអ្នកតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលបាត់ដំបង បានថ្លែងនៅថ្ងៃទី២៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ អត្ថបទពេញ
ព្រះលោកេស្វរៈ «រង្វង់មូលដៃ៨» ដែលជានិមិត្តរូបតំណាងខេត្តឧត្ដរមានជ័យ ស្ថិតនៅភូមិភាគពាយព្យនៃប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានរៀបចំពិធីអភិសេកជាផ្លូវការ
នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦នេះ រដ្ឋបាលខេត្តឧត្តរមានជ័យ បានប្រារព្ធពិធីអភិសេកព្រះលោកេស្វរៈ«រង្វង់មូលដៃ៨» ក្រោមវត្តមានឯកឧត្តម មាន ចាន់យ៉ាដា អភិបាលខេត្តឧត្ដរមានជ័យ និងឯកឧត្តម ស៉ី ប្រាសិទ្ធ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត រួមទាំងមន្ត្រីរាជការគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធគ្រប់ប្រភេទ ព្រមទាំងពុទ្ធបរិស័ទយ៉ាងច្រើនកុះករផងដែរ ។ ឆ្លងកាត់ការស្ថាបនាយ៉ាងផ្ចិតផ្ចង់អស់រយៈពេលជាច្រើនខែ ពេលនេះ រូបសំណាក់ព្រះលោកេស្វរៈ អត្ថបទពេញ
ស.ស.យ.ក. សម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ អគារស្នាក់ការថ្មី ខេត្តព្រៃវែង
នាព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦នេះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា (ស.ស.យ.ក.) អមដំណើរដោយ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា អនុប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកខេត្តព្រៃវែង បាត់ដំបង និងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ អគារស្នាក់ការថ្មី ស.ស.យ.ក. ខេត្តព្រៃវែង។ អត្ថបទពេញ