គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ដាក់ញ្ញត្តិបន្ទាន់លើកទី២ ទៅUN ជំរុញឱ្យមានការដោះលែងកងទ័ពកម្ពុជាទាំង ១៨នាក់ ដែលថៃឃុំខ្លួនដោយខុសច្បាប់ក្រោយបទឈប់បាញ់
គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) បានដាក់ញ្ញត្តិបន្ទាន់លើកទី២ ដេីម្បីជំរុញឱ្យមានការដោះលែងកងទ័ពកម្ពុជាទាំង ១៨នាក់ ដែលថៃឃុំខ្លួនដោយខុសច្បាប់ក្រោយបទឈប់បាញ់។ ក្នុងលិខិតរបស់ គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ ជូនចំពោះ លោក Volker Türk ឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស, ការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស (OHCHR), វិមានប្រជាជាតិ (Palais អត្ថបទពេញ
នាយកដ្ឋានព្រហ្មទណ្ឌ បង្ក្រាបករណីចាប់បង្ខាំងមនុស្សខុសច្បាប់ជំរិតទារប្រាក់ ឃាត់ខ្លួនជនជាតិចិន និងខ្មែរ ៨នាក់ ជនរងគ្រោះត្រូវបានរំដោះដោយសុវត្ថិភាព
កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ បានទទួលបណ្តឹងពីស្ថានតំណាងទូតកាណាដា ប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មកក្រុមទូរស័ព្ទទាន់ហេតុការណ៍របស់អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ ដោយមានករណីបង្ខាំងមនុស្សខុសច្បាប់ និងជម្រិតទារប្រាក់ បង្កដោយជនសង្ស័យមួយក្រុមជនជាតិចិន ជិះរថយន្ត ១គ្រឿង ម៉ាកTOYOTA ALPHARD ពណ៌ស បានធ្វើសកម្មភាពចាប់ជនរងគ្រោះម្នាក់ឈ្មោះ JACKY TANG SAI TING អត្ថបទពេញ
អាជ្ញាធរខេត្តរតនគិរី បន្តស្វែងរកជនរងគ្រោះ ៤នាក់ បាត់ខ្លួនដោយជំនន់ទឹកភ្លៀងនៅស្រុកអូរជុំ
លោក គៀង តុលា អភិបាលស្រុកអូរជុំ បានឲ្យដឹងថា រហូតដល់ថ្ងៃទី២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ នេះ មានរយៈពេល ៧ថ្ងៃហើយ កម្លាំងរដ្ឋបាលស្រុកអូរជុំ ក្រោមការដឹកនាំរដ្ឋបាលខេត្ត និងកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ កំពុងបន្តស្វែងរកប្រជាពលរដ្ឋ ៤នាក់ ដែលបានបាត់ខ្លួនដោយជំនន់ទឹកភ្លៀង នៅចំណុចអូរប៉ាជាន់ ភូមិពីង ឃុំសាមគ្គី អត្ថបទពេញ
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ គិតមកទល់ពេលនេះ មានប្រជាពលរដ្ឋស្នាក់នៅទីទួលសុវត្ថិភាពចំនួនប្រមាណ ១ពាន់គ្រួសារ និងមានផ្ទះចំនួនជាង ៨០០ខ្នងបណ្តាលជន់លិច
ឯកឧត្តម ទេសរដ្ឋមន្រ្តី គន់ គីម បានឱ្យដឹងថា គិតមកទល់ពេលនេះ មានប្រជាពលរដ្ឋស្នាក់នៅទីទួលសុវត្ថិភាពចំនួនប្រមាណ ១ពាន់គ្រួសារ និងមានផ្ទះចំនួនជាង ៨០០ខ្នងបណ្តាលជន់លិចខណៈខេត្តត្បូងឃ្មុំ ទឹកជំនន់បានប៉ះពាល់ចំនួន២ស្រុកដែលជាប់នឹងទន្លេមេគង្គ គឺស្រុកត្បូងឃ្មុំ និងស្រុកក្រូចឆ្មារ។ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញចុះពិនិត្យស្ថានភាពទីទួលសុវត្ថិភាពដែលប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅជាប់ទន្លេមេគង្គ ក្នុងឃុំជីរោទ៍១ និងឃីទន្លេបិទ បានជម្លៀសកាលពីក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានកន្លងមកនេះ បន្ទាប់ពីរយៈពេល២សប្តាហ៍នៃដំណាច់ខែកញ្ញា កម្ពុជាទទួលឥទ្ធិពលព្យុះជាបន្តបន្ទាប់រហូតបង្កជាជំនន់ទឹកភ្លៀង កាលពីថ្ងៃទី១ អត្ថបទពេញ
ស្ថាប័នរដ្ឋនៅសហរដ្ឋអាម៉េរិក ផ្អាកដំណើរការជាបណ្ដោះអាសន្ន ព្រោះតែមិនមានការព្រមព្រៀងគ្នាលើកញ្ចប់ថវិកាថ្មី ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់បុគ្គលិករដ្ឋរាប់សែននាក់
រដ្ឋាភិបាលអាម៉េរិកបច្ចុប្បន្ន កំពុងស្ថិតក្នុងការផ្អាកប្រតិបត្តិការ ឬបិទស្ថាប័នរដ្ឋជាបណ្ដោះអាសន្ន ដោយសារតែសភា និងលោកប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំ (Donald Trump) មិនបានសម្រេចនូវការព្រមព្រៀងគ្នាលើកញ្ចប់ថវិកាថ្មីតាមកាលកំណត់ ។ រឿងនេះបានកើតឡើងដោយសារតែគណបក្សប្រជាធិបតេយ្យទាមទារប្រាក់រាប់រយពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ដើម្បីស្ដារឡើងវិញនូវកម្មវិធីថែទាំសុខភាពដូចជា អូបាម៉ាឃែរ (Obamacare) ប៉ុន្តែត្រូវគណបក្សសាធារណរដ្ឋជំទាស់។ ការខ្វែងគំនិតគ្នាខាងនយោបាយនេះ បានរារាំងដល់ការអនុម័តច្បាប់ផ្តល់មូលនិធិរយៈពេលខ្លី ។ ការផ្អាកប្រតិបត្តិការ អត្ថបទពេញ
អង្គភាពប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ​ ប្រកាសពីការ​រកឃើញ ​អធិការរងស្រុកបវេលទទួលសំណូកជាង៧៧​ម៉ឺន​ដុល្លារ ពីមេខ្លោង​ក្រុម Online Scams
អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ​(ACU) បាន​ប្រកាស​ពី​ការ​រក​ឃើញ​អធិការរង​នគរបាល​ស្រុក​ប​វេ​ល ខេត្តបាត់ដំបង ១​រូប គឺ​លោក វ៉​ន វាសនា ទទួល​លុយ​ពី​ជនជាតិ​ចិន​និង​ថៃ​ចំនួន ៧៧៤ ០០០​ដុល្លារ ដែល​ជា​មេខ្លោង​ក្រុម Online Scams ជា​ថ្នូរ​នឹង​ការ​ដោះ​លែង បន្ទាប់​ពី​សមត្ថកិច្ច​ចាប់ខ្លួន ។ នេះ​បើ​តាម​របាយការណ៍​របស់​អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ ដែល​បាន​បង្ហាញ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២៥ អត្ថបទពេញ
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងយុត្តិធម៌ |ភាគីថៃមិនអាចលុបចោលអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា (MOU) ឆ្នាំ២០០០ ជាឯកតោភាគីបានទេ ដោយសារមានហេតុផលសំខាន់២
រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងយុត្តិធម៌កម្ពុជា លោក សេង ឌីណា បានចេញមកបញ្ជាក់នៅថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញានេះថា ភាគីថៃ នឹងមិនអាចលុបចោលអនុស្សរណៈឆ្នាំ២០០០ ឬ MOU 2000 ជាឯកតោភាគីបាននោះទេ។ ការចេញមកបញ្ជាក់នេះ គឺដោយសារ នៅប៉ុន្មានថ្ងៃនេះ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយថៃ បានផ្សាយថា នាយករដ្ឋមន្រ្តីថ្មីរបស់ប្រទេសថៃ គ្រោង អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន បង្ហាញបច្ចុប្បន្នភាពជម្លោះព្រំដែនជាមួយប្រទេសថៃ ដល់អគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិ
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន បង្ហាញបច្ចុប្បន្នភាពជម្លោះព្រំដែនជាមួយប្រទេសថៃ ដល់អគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិ ប្រធានកាកបាទក្រហមអន្តរជាតិ រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ជប៉ុន ហុងគ្រី សាំងលូស៊ី ន័រវែស រុស្ស៊ី ថៃ និងហ្គាំប៊ី ដើម្បីរកដំណោះស្រាយជម្លោះព្រំដែនដោយសន្តិវិធី ដោយស្ដារឡើងវិញនូវការជឿទុកចិត្តចំពោះការវិលទៅរកប្រក្រតីភាពវិញ សម្រាប់ផលប្រយោជន៍រួមរបស់ប្រជាជន និង ប្រទេសទាំងពីរ។ ក្នុងឱកាសចូលរួមកិច្ចពិភាក្សាទូទៅ អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្ដមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ថ្លែងសរសើរក្រុមគ្រូពេទ្យស្ម័គ្រចិត្ត ដែលរួមចំណែកជួយពលរដ្ឋ ជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល!
ឯកឧត្ដមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានសមាគមក្រុមគ្រូពេទ្យស្ម័គ្រចិត្ត ស សុខា បានថ្លែងសរសើរ និងលើកទឹកចិត្តក្រុមគ្រូពេទ្យស្ម័គ្រចិត្ត ស សុខា ដែលបានចូលរួមជាផ្នែកមួយ ជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការងារជួយសម្រាលតម្រូវការសេវាសុខភាពមួយចំនួន ជូនប្រជាពលរដ្ឋ។ ការថ្លែងផ្ដល់កម្លាំងចិត្តនេះ បានធ្វើឡើងក្នុងឱកាសឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត និងលោកជំទាវ បានអញ្ជើញជាអធិបតីពិធីពិនិត្យ អត្ថបទពេញ
បច្ចុប្បន្នភាពព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ៖ គិតត្រឹមម៉ោង១១និង០០នាទីព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ស្ថានភាពនៅភូមិជោគជ័យ ឃុំអូរបីជាន់ ស្រុកអូរជ្រៅ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ស្ថានភាពបានស្ងប់ស្ងាត់ទៅវិញហើយ
បច្ចុប្បន្នភាពព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ៖ គិតត្រឹមម៉ោង១១និង០០នាទីព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ស្ថានភាពនៅភូមិជោគជ័យ ឃុំអូរបីជាន់ ស្រុកអូរជ្រៅ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ស្ថានភាពបានស្ងប់ស្ងាត់ទៅវិញហើយ បន្ទាប់ពីទាហានថៃបាននាំអ្នកវាស់ដីចូលមកជិតបង្គោលព្រំដែនលេខ ៤៦ ក្នុងបំណងចង់វាស់ដីនៅចំណុចចំការអំពៅ កាលពីវេលាម៉ោងប្រមាណ៧ព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ប៉ុន្តែសកម្មភាពនេះត្រូវបានរារាំងដោយកងកម្លាំងកម្ពុជាដែលមិនមានប្រដាប់អាវុធ រួមជាមួយវត្តមានប្រជាពលរដ្ឋដែលសុទ្ធតែជាម្ចាស់ដី ជាអ្នករស់នៅ និងអាស្រ័យផលនៅលើដីទីនេះផ្ទាល់ អត្ថបទពេញ