ក្រសួងមហាផ្ទៃ ប្រឆាំងដាច់ខាតចំពោះការវាយកម្ទេចសំណង់ស៊ីវិល និងយកទ្រព្យសម្បត្តិពលរដ្ឋខ្មែរ ដោយទាហានថៃ
ក្រសួងមហាផ្ទៃនៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ប្រឆាំងដាច់ខាតចំពោះការវាយកម្ទេចសំណង់ស៊ីវិលរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរនៅខេត្តជាប់ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ពីសំណាក់កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធថៃ ។ លោកទូច សុឃៈ អ្នកនាំពាក្យរងក្រសួងមហាផ្ទៃបានឱ្យដឹងថា ក្រសួងមហាផ្ទៃ នៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ប្រឆាំងដាច់ខាតចំពោះការវាយកម្ទេចសំណង់ស៊ីវិល ដោយកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធថៃ ផ្ទុយស្រឡះពីវឌ្ឍនភាពដែលសម្រេចបាន ដោយគណៈកម្មការចម្រុះខណ្ឌសីមាព្រំដែន ជាពិសេសនៅកំណាត់ខ្សែព្រំដែន ត្រង់បង្គោលព្រំដែនលេខ៥២-៥៩ និងលេខ៤២-៤៧ ។ អ្នកនាំពាក្យរងបន្តថា សំឡេង “ការណ៍នេះបង្កការព្រួយបារម្ភជាខ្លាំងថា អត្ថបទពេញ
លោកស្រី ដេលស៊ី រ៉ូឌ្រីហ្គេស អនុប្រធានាធិបតី និងជារដ្ឋមន្ត្រីប្រេង ស្បថចូលកាន់តំណែងជាប្រធានាធិបតីស្ដីទីរបស់វ៉េណេស៊ុយអេឡា
លោកស្រី ដេលស៊ី រ៉ូឌ្រីហ្គេស អនុប្រធានាធិបតីវ៉េណេស៊ុយអេឡា និងជារដ្ឋមន្ត្រីប្រេងផងដែរនោះ បានស្បថចូលកាន់តំណែងជាប្រធានាធិបតីស្ដីទីរបស់វ៉េណេស៊ុយអេឡាជាផ្លូវការហើយ ខណៈប្រធានាធិបតីដែលត្រូវបានសហរដ្ឋអាម៉េរិកបានចាប់ឃុំខ្លួន លោក នីកូឡាស់ ម៉ាឌូរ៉ូ នឹងត្រូវបង្ហាញខ្លួនក្នុងសវនាការនៅឯទីក្រុងញូវយ៉ក ជុំវិញបទចោទប្រកាន់គ្រឿងញៀន និងអាវុធ ក្នុងប្រតិបត្តិការយោធាដ៏ភ្ញាក់ផ្អើលកាលពីថ្ងៃសៅរ៍សប្ដាហ៍មុន។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយដោយសារព័ត៌មាន Tass។  លោកស្រី រ៉ូឌ្រីហ្គេស មានអាយុ ៥៦ឆ្នាំបានស្បថចូលកាន់តំណែងក្នុងពិធីមួយក្នុងដំណើរការដោយបងប្រុសរបស់លោកស្រី អត្ថបទពេញ
មន្ទីរប្រឆាំងគ្រឿងញៀន ចាប់ខ្លួនជនជាតិវៀតណាម ២នាក់ រឹបអូសថ្នាំញៀនជាង ៥ម៉ឺនគ្រាប់ នៅភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ
ប្រតិបត្តិការនេះ ធ្វើឡើងពីថ្ងៃទី២ ដល់ថ្ងៃទី៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ដោយកម្លាំងនៃមន្ទីរប្រឆាំងគ្រឿងញៀន (ក១) សហការជាមួយកម្លាំងស្នងការដ្ឋាននគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ ដឹកនាំសម្របសម្រួលដោយលោក សេង ម៉េងស្រ៊ុន ព្រះរាជអាជ្ញារង នៃអយ្យការអមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ។ កម្លាំងជំនាញ បានស្រាវជ្រាវ និងចុះបង្រ្កាបនៅគោលដៅទី១ ចំណុចខាងមុខផ្ទះ ១៣៦ ផ្លូវ៣៦៩ សង្កាត់ច្បារអំពៅ២ អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា អញ្ជើញជាអធិបតីពិធីបិទព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតកីឡាមហាជន ពានរង្វាន់ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ដើម្បីអបអរសាទរ ខួបលើកទី៤៧នៃទិវាជ័យជម្នះ៧មករា
ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាលចុះមូលដ្ឋានខេត្តព្រៃវែង បានអញ្ជើញជាអធិបតីពិធីបិទព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតកីឡាមហាជន ពានរង្វាន់ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ដើម្បីអបអរសាទរទិវាជ័យជម្នះ ៧មករា ខួបលើកទី៤៧ (៧ មករា ១៩៧៩-៧ មករា ២០២៦) នៅកីឡដ្ឋានខេត្តព្រៃវែង។ ពិធីនេះមានការចូលរួមពី អត្ថបទពេញ
លោកស្រី ដេលស៊ី រ៉ូឌ្រីហ្គេស អនុប្រធានាធិបតី ៖ លោក Maduroគឺជាប្រធានាធិបតី តែម្នាក់គត់ របស់ ប្រទេសវេណេស៊ុយអេឡា
លោកស្រី ដេលស៊ី រ៉ូឌ្រីហ្គេស អនុប្រធានាធិបតីវេណេស៊ុយអេឡា បាននិយាយថា លោក នីកូឡាស់ ម៉ាឌូរ៉ូ គឺជា “ប្រធានាធិបតីតែម្នាក់គត់” របស់ប្រទេសវេណេស៊ុយអេឡា។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយដោយសារព័ត៌មាន Xinhua។  លោកស្រីអនុប្រធានាធិបតីបានធ្វើសេចក្តីថ្លែងការណ៍នេះក្នុងអំឡុងពេលថ្លែងសុន្ទរកថាផ្ទាល់នៅលើស្ថានីយ៍ទូរទស្សន៍រដ្ឋដោយបន្ថែមថា ប្រទេសវេណេស៊ុយអេឡានឹងមិនអាចក្លាយជាអាណានិគមរបស់ប្រទេសណាមួយឡើយ។ អមដោយរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្រសួងការបរទេស និងមន្ត្រីផ្សេងៗទៀត លោកស្រីអនុប្រធានាធិបតីបានទាមទារឱ្យសហរដ្ឋអាម៉េរិកដោះលែងលោក ម៉ាឌូរ៉ូ អត្ថបទពេញ
ប្រធានាធិបតីអាម៉េរិក លោក ដូណាល់ ត្រាំ សន្យារៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធគ្រប់គ្រងនៅវេណេហ្ស៊ូអ៊ីឡាឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយមេដឹកនាំថ្មី
តាមរយៈសន្ទរកថាថ្មីៗនេះពាក់ព័ន្ធនឹងការផ្លាស់ប្តូរនយោបាយនៅប្រទេសវេណេហ្ស៊ូអ៊ីឡា ប្រធានាធិបតីអាម៉េរិក លោក ដូណាល់ ត្រាំ បានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្រដោះស្រាយដោយផ្ទាល់ ដោយមានការចូលរួមពីសមាជិកសំខាន់ៗនៃគណៈរដ្ឋមន្ត្រីរបស់លោក រួមមានលោក ហេកសេត (Hegseth) និងលោកម៉ាកូរ៉ូបីយ៉ូ (Marco Rubio)។ លោកត្រាំ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា សហរដ្ឋអាម៉េរិកមិនមែនដកមេដឹកនាំបច្ចុប្បន្នចេញ ហើយទុកប្រទេសនេះឱ្យធ្លាក់ចូលទៅក្នុងភាពវឹកវរនោះទេ។ លោកកត់សម្គាល់ថា ប្រសិនបើគ្មានការចូលរួមរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធ(ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង)ឱ្យបានត្រឹមត្រូវនោះទេ វេណេហ្ស៊ូអ៊ីឡា អត្ថបទពេញ
រដ្ឋបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អះអាងថា ភូមិចំនួន៤នៅតំបន់បឹងត្រកួន ត្រូវយោធាថៃហ៊ុមព័ទ្ធរំលោភកាន់កាប់ដោយខុសច្បាប់
ឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អភិបាលខេត្តបន្ទាយ មានជ័យ អះអាងថា ភូមិចំនួន៤ភូមិ នៅក្នុងតំបន់បឹងត្រកួន ត្រូវយោធាថៃហ៊ុមព័ទ្ធដោយដាក់កុងតឺន័ររំលោភ កាន់កាប់ដោយខុស  ច្បាប់ និងគ្មានមូលដ្ឋាន ដោយមិនខ្លាចច្បាប់អន្តរជាតិ ក្រោយពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងរាជរដ្ឋាភិបាលថៃ អនុវត្តបទឈប់បាញ់ត្រឹមវេលាម៉ោង១២ថ្ងៃត្រង់ ថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥។ ថ្លែងឱ្យដឹងនៅថ្ងៃទី៣ ខែមករា អត្ថបទពេញ
សហរដ្ឋអាម៉េរិក បើកការវាយប្រហារប្រទេសវេណេហ្ស៊ួអ៊ីឡា ចំនួន៧ទីតាំងឃាត់ខ្លួនមេដឹកនំា លោក នីកូឡាស់ ម៉ាឌូរ៉ូ និងភរិយា លោកស្រី Cilia Flores
យោងតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនានាបានលើកឡើងថា សហរដ្ឋអាម៉េរិក បានបើកការវាយប្រហារតាមផ្លូវគោកទៅលើប្រទេសវេណេហ្ស៊ួអ៊ីឡា យ៉ាងហោចណាស់មានការផ្ទុះចំនួន៧ទីតំាង ខណៈដែលរដ្ឋាភិបាលវេណេហ្ស៊ូអ៊ីឡា បាននិយាយថា នៅក្នុងចំណោមទីតំាងដែលវាយប្រហារនោះមាន ក្រុងមីរ៉ាន់ដា ក្រុងអារំាងហ្គ័រ និងក្រុងឡាហ្គៃរ៉ាជាដើម..។ ពុំទាន់ឃើញមានរបាយការណ៍និយាយអំពីទំហំខូចខាត និងតួលេខជនរងគ្រោះចេញពីការវាយប្រហាររបស់កងយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកនៅឡើយទេ នៅក្នុងប្រទេសវេណេហ្ស៊ួអ៊ីឡា។ ប្រធានាធិបតីអាមេរិក លោក ដូណាល់ ត្រាំ បានអះអាងថា កងកម្លាំងយោធារបស់សហរដ្ឋអាមេរិក បានចាប់ខ្លួនមេដឹកនាំវ៉េណេស៊ុយអេឡា អត្ថបទពេញ
ក្រសួងការបរទេស៖ អំឡុងពេលប្រតិបត្តិការយោធាទ្រង់ទ្រាយធំ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធថៃ បានវាយសំរុកចូលទន្ទ្រាន កាន់កាប់ និងឈរជើង ក្នុងទឹកដីកម្ពុជាចំនួន១៤តំបន់ ក្នុងខេត្តចំនួន៤
ក្នុងអំឡុងពេលប្រតិបត្តិការយោធាទ្រង់ទ្រាយធំ ចាប់ពីថ្ងៃទី៧ ដល់ថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធថៃ បានបើកប្រតិបត្តិការវាយលុកផ្នែកយោធា ដែលបានគិតទុកមុន និង ជាប្រព័ន្ធ លើទីតាំងជាច្រើនតាមបណ្តោយព្រំដែន ដែលមានការទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ ដោយវាយសំរុកចូលទន្ទ្រាន កាន់កាប់ និងឈរជើង គ្រប់គ្រងជាក់ស្តែងលើតំបន់នានា ដែលស្ថិតយ៉ាងជាក់ច្បាស់ ក្នុងទឹកដីកម្ពុជា នៅខេត្តចំនួនបួន។ នេះបើយោងតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ក្រសួងការបរទេស អត្ថបទពេញ
រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ស្ពឺ បន្តនាំអំណោយផ្តល់ជូនជនភៀសសឹក នៅតាមជំរុំភៀសសឹក ក្នុងខេត្តចំនួន៤
អភិបាលខេត្តកំពង់ស្ពឺ ឯកឧត្តម ជាម ចន្ទ័សោភ័ណ បានដឹកនាំប្រតិភូថ្នាក់ខេត្ត និងសប្បុរសជននានាចុះទៅតាមបណ្តាខេត្តចំនួន៤ស្ថិតនៅតាមបណ្តោយព្រំដែនដែលមានជម្លោះ ដើម្បីសំណេះសំណាលជាមួយជនភៀសសឹកកំពុងស្នាក់នៅក្នុងជំរុំជនភៀសខ្លួននិងផ្តល់អំណោយដើម្បីទ្រទ្រង់ជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ។ ដំណើរបេសកកម្មមនុស្សធម៌របស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ស្ពឺបានធ្វើឡើងរយៈពេល៣ថ្ងៃលើខេត្តព្រះវិហារ សៀមរាប ឧត្តរមានជ័យនិង បន្ទាយមានជ័យ ។ ឯកឧត្តម ជាម ចន្ទ័សោភ័ណ បានលើកឡើងថា ខណៈដែលប្រទេសជាតិ កំពុងតែមានជម្លោះព្រំដែន ប្រជាពលរដ្ឋរាប់ម៉ឺនគ្រួសារត្រូវបានជម្លៀសចេញពីផ្ទះសម្បែងទៅរកទីទួលសុវត្ថិភាព។ក្នុងដំណាក់កាលនោះ ជនភៀសសឹកទាំងអស់មិនអាចរកទទួលទានបាននោះទេ អត្ថបទពេញ