ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា បង្ហាញការព្រួយបារម្ភពីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍បណ្ដាលឱ្យស្លាប់មនុស្សពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ
ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក (គ.ស.ច.គ) នៅតែបន្តបង្ហាញក្តីព្រួយបារម្ភ ពីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍បណ្ដាលឱ្យស្លាប់មនុស្សពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ បើទោះបីជាករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ថយចុះក៏ដោយ។ ថ្លែងក្នុងកិច្ចប្រជុំបូកសរុបការងារសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ឆមាសទី១និងលើកទិសដៅការងារឆមាសទី២ ឆ្នាំ២០២៥ របស់គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក នារសៀលថ្ងៃទី១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត នៅតែមានការព្រួយបារម្ភ អត្ថបទពេញ
ក្រុមអ្នកសង្កេតការណ៍អន្តរកាល (IOT) អញ្ជើញធ្វើដំណើរចាកចេញពីរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីចុះសង្កេតការណ៍ស្ថានភាពនៅតាមបណ្តោយព្រំដែន កម្ពុជា-ថៃ
ក្រសួងការពារជាតិ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានសម្របសម្រួលជូន ក្រុមអ្នកសង្កេតការណ៍អន្តរកាល (IOT) ដឹកនាំដោយ លោកវរសេនីយ៍ឯក NAZLEE BIN ABDUL RAHIM អនុព័ន្ធយោធាម៉ាឡេស៊ី ប្រចាំកម្ពុជា ដែលមានតំណាងមកពីប្រទេសចំនួន ៦ ចូលរួម (ប្រ៊ុយណេ ឥណ្ឌូនេស៊ី ឡាវ មីយ៉ាន់ម៉ា អត្ថបទពេញ
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិ៖ កងទ័ពថៃ បានចូលរាយបន្លាលួស នៅតំបន់អូរបីជាន់ ស្រុកអូរជ្រៅ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ថ្ងៃទី១២-១៣ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥នេះ
លោកស្រីឧត្តមសេនីយ៍ឯក ម៉ាលី សុជាតា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា បានឲ្យដឹងថា នៅថ្ងៃទី១២-១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥នេះ កងកម្លាំងប៉ារ៉ាថៃ និងតម្រួតព្រំដែនថៃ ប្រដាប់ដោយអាវុធគ្រប់ដៃ បានធ្វើសកម្មភាពមកត្រួតពិនិត្យនៅទល់មុខច្រកជោគជ័យ និងបានរាយបន្លាលួសក្នុងដែនអធិបតេយ្យកម្ពុជា ស្ថិតនៅភូមិជោគជ័យ ឃុំអូរបីជាន់ ស្រុកអូរជ្រៅ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។ តាមរយៈសន្និសីទសារព័ត៌មាន នៅល្ងាចថ្ងៃទី១៣ ខែសីហា អត្ថបទពេញ
សមត្ថកិច្ចជំនាញបទល្មើសសេដ្ឋកិច្ច ចុះបង្ក្រាបសិប្បកម្មវេចខ្ចប់ប៊ីចេង និងម្សៅស៊ុប ម៉ាកឆេហ្វ55 ខុសច្បាប់ នៅខណ្ឌកំបូល
កម្លាំងជំនាញការិយាល័យប្រឆាំងបទល្មើសកម្មសិទ្ធិបញ្ញា នៃនាយកដ្ឋាននគរបាលប្រឆាំងបទល្មើសសេដ្ឋកិច្ច ក្រោមការសម្របសម្រួលនីតិវិធីផ្ទាល់ពីលោក ប្លង់ សុផល ព្រះរាជអាជ្ញារង នៃអយ្យការអមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ និងមានការចូលរួមពីមន្ត្រី ក.ប.ប សាខារាជធានីភ្នំពេញ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន បានចុះបង្ក្រាបទីតាំងសិប្បកម្មមួយកន្លែងស្ថិតនៅសង្កាត់ភ្លើងឆេះរទះ ខណ្ឌកំបូល រាជធានីភ្នំពេញ ដែលបាន និងកំពុងវេចខ្ចប់ ប៊ីចេង និងម្សៅស៊ុបម៉ាក ឆេហ្វ 55 អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ផ្សះផ្សារបញ្ចប់វិវាទទំនាស់ដីធ្លី បណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ៤ ពីគីឡូ១៥០ ដល់គីឡូ១៥៤ ឈរលើគោលការណ៍ឈ្នះឈ្នះ
តាមរយៈវប្បធម៌សន្ទនា​ ក្រុមការងារក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានពង្រួបពង្រួម និងផ្សះផ្សារ ដើម្បីបញ្ចប់វិវាទជូន បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលមានទំនាស់ដីធ្លី នៅទីតាំងដីក្នុងភូមិសាស្ត្រភូមិគិរីវន្ត និងភូមិស្ទឹងឆាយ ឃុំស្ទឹងឆាយ ស្រុកកំពង់សីលា ខេត្តព្រះសីហនុ (ពីគីឡូម៉ែត្រលេខ១៥០ អត្ថបទពេញ
អង្គការសហប្រជាជាតិ (អ.ស.ប) ថ្កោលទោសករណីស្លាប់អ្នកកាសែតចំនួន ៦រូបក្នុងការវាយប្រហាររបស់អ៊ីស្រាអ៊ែលលើតំបន់ហ្គាហ្សា
អង្គការសហប្រជាជាតិ (អ.ស.ប) បានថ្កោលទោសសកម្មភាពវាយប្រហាររបស់អ៊ីស្រាអ៊ែលលើទីក្រុងហ្គាហ្សា ដែលបានបណ្ដាលឱ្យអ្នកកាសែត ៦រូបបាត់បង់អាយុជីវិតកាលពីថ្ងៃទី១០ ខែសីហា ។ លោក ស្តេហ្វិន ឌូចារីក (Stephane Dujarric) ដែលជាអ្នកនាំពាក្យរបស់អគ្គលេខាធិការ អ.ស.ប លោក អាន់តូនីញ៉ូ ហ្គតធើរ៉េស (Antonio Guterres) មានប្រសាសន៍ថា អត្ថបទពេញ
សំណង់ផ្ទះលេខ១០៩ សង្កាត់បឹងកក់២ កសាងដោយមិនខ្លាចច្បាប់ រំលោភលើលំនៅដ្ឋានអ្នកដទៃ ជនរងគ្រោះសុំកិច្ចអន្តរាគមន៍
សំណង់មួយស្ថិតនៅផ្ទះលេខ១០៩ ផ្លូវ៥៧៦ សង្កាត់បឹងកក់២ ខណ្ឌទួលគោក ត្រូវបានគេរកឃើញថា កំពុងសាងសង់ដោយគ្មានលិខិតអនុញ្ញាត ព្រមទាំងមានអំពើរំលោភលើលំនៅដ្ឋានអ្នកជិតខាង កសាងដោយមិនខ្លាចច្បាប់ សាងសង់ទៅលើរបងផ្ទះអ្នកដទៃ និងកាត់ដែករបងដើមទៅប្រើដោយគ្មានការយល់ព្រម។ បើយោងតាមការអះអាងរបស់ លោក មៀច ចន្ថា ម្ចាស់ផ្ទះជិតខាង និងជាជនរងគ្រោះបានបញ្ជាក់ថា សំណង់នោះសាងសង់ មកលើផ្ទៃដី និងរបងផ្ទះរបស់លោក ដោយមិនបានសុំការអនុញ្ញាតណាមួយ។ អត្ថបទពេញ
ចំនួនពលករខ្មែរធ្វើការនៅប្រទេសថៃត្រឡប់មកកម្ពុជាវិញ កើនដល់ជាង ៩០ម៉ឺននាក់ ខណៈស្ថានភាពទីផ្សារការងារក្នុងស្រុកនៅតែមានភាពរឹងមាំ
គិតចាប់ពីថ្ងៃទី៨ ខែមិថុនា មកដល់ព្រឹកថ្ងៃទី ១១ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ ចំនួនពលករខ្មែរដែលត្រឡប់មកពីប្រទេសថៃ ពេលនេះមានចំនួនលើសពី ៩០ម៉ឺននាក់ហើយ ដែលរំពឹងថា នឹងចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់កំណើនឧស្សាហកម្ម និងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ លោក ស៊ុន មេសា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានថ្លែងស្វា គមន៍ចំពោះការវិលត្រឡប់មកវិញរបស់ពលករខ្មែរនាពេលនេះ ដោយអះអាងថា នៅប្រទេសកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន អត្ថបទពេញ
អគ្គនាយក(CMAC)៖ ផ្អែកតាមព័ត៌មានកំណត់ត្រាសឹកសង្គ្រាមនៅទិសខេត្តឧត្តរមានជ័យ, ការទម្លាក់គ្រាប់បែកពីយន្តហោះថៃមានចំនួន១.៥៤៩គ្រាប់
ឯកឧត្តម ហេង រតនា ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាល ទទួលបានបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃមជ្ឈមណ្ឌលសកម្មភាពកំចាត់មីនកម្ពុជា (CMAC) តាមរយៈបណ្តាញសង្គម បានឱ្យដឹងថា នៅថ្ងៃអាទិត្យទី១០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ នៅចំនុចគ្រាប់បែកទម្លាក់ពីយន្តហោះប្រភេទMK-84 ស្ថិតនៅ ភូមិថ្មដូន ឃុំគោកមន ស្រុកបន្ទាយអំពិល ខេត្តឧត្តរមានជ័យមានមន្ត្រីអនុពន្ធ័យោធាចំនួន១៤រូប ជាតំណាងមកពីប្រទេសចំនួន៩ រួមមានអូស្ត្រាលី កាណាដា អត្ថបទពេញ
ក្រុមអនុព័ន្ធយោធាបរទេសចំនួន៩ប្រទេស ចុះមើលជាក់ស្ដែងគ្រាប់បន្សល់ទុកពីការទម្លាក់ពីលើយន្តហោះរបស់យោធាឈ្លានពានថៃ
ក្រុមអនុព័ន្ធយោធាបរទេសប្រចាំកម្ពុជា (MACPP) ដែលមាននិវេសន្នដ្ឋានស្ថិតក្នុង និងក្រៅប្រទេសកម្ពុជារួមមាន៖ ប្រទេស អូស្ត្រាលី ចក្រភពអង់គ្លេស កាណាដា ចិន បារាំង ជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង ឡាវ និងវៀតណាម នៅរសៀលថ្ងៃទី១០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ បានចុះមើលជាក់ស្ដែងគ្រាប់បន្សល់ទុកពីការទម្លាក់លើភូមិឋានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ពិនិត្យជាក់ស្ដែងនៅប្រាសាទតាមាន់ ស្ថិតនៅភូមិតាមាន់សែនជ័យ អត្ថបទពេញ