នាយឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បញ្ជាឲ្យបែងចែកឲ្យច្បាស់ចំពោះបញ្ហា ចៀសវាងមានការភ័ន្តច្រឡំ !
នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៨ ខែវិច្ឆិការ ឆ្នាំ២០២៥នេះ តាមរយៈបណ្តាញសារព័ត៌មាន Fresh News បានផ្សាយបញ្ជាក់ជុំវិញរឿងកំពុងផ្ទុះក្នុងបណ្តាញសង្គមដោយសំណេដូចតទៅ៖ នាយឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បញ្ជាឲ្យបែងចែកឲ្យច្បាស់ចំពោះបញ្ហា ចៀសវាងមានការភ័ន្តច្រឡំ ! ទី១៖ អាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស កំពុងមានចំណាត់ការស៊ើបអង្កេតមេបញ្ជាការអាវុធហត្ថខេត្តក្រចេះ។ ទី២៖ អាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស សូមកោតសរសើរលោក អត្ថបទពេញ
ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ព្រហ្ម ផេង បង្ហោះរូប មានវត្តមានមេទ័ព ស្រី ឌឹក
ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ព្រហ្ម ផេង មេបញ្ជាការរងកងទ័ពជើងគោក និងជាមេបញ្ជាការកងពលតូចអន្តរាគមន៍លេខ១ នៅថ្ងៃទី ២៧ ខែវិច្ឆិកា បានផ្សព្វផ្សាយរូបភាពរបស់ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ស្រី ឌឹក មេបញ្ជាការកងពលធំអន្តរាគមន៍លេខ៣ នៅលើទំព័រ facebook ផ្លូវការផ្ទាល់ខ្លួន និងបានបញ្ជាក់ថា ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ស្រី ឌឹក នៅមានសុខភាពល្អណាស់ អត្ថបទពេញ
ប្រកាសថ្មីរបស់ក្រសួងព័ត៌មាន ស្តីពី «លក្ខខណ្ឌគុណវុឌ្ឍិ និងវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មានសម្រាប់អ្នកអនុវត្តសកម្មភាព​ក្នុងវិស័យ​ព័ត៌មាននិងសោតទស្សន៍»
ក្រោមការអនុវត្តប្រកាសថ្មីរបស់ក្រសួងព័ត៌មាន ស្តីពី «លក្ខខណ្ឌគុណវុឌ្ឍិ និងវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មានសម្រាប់អ្នកអនុវត្តសកម្មភាព​ក្នុងវិស័យ​ព័ត៌មាននិងសោតទស្សន៍» ថ្ងៃទី២៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ការស្នើបើកអាជ្ញាបណ្ណព័ត៌មាន ជាពិសេស សារព័ត៌មានអនឡាញដែលសម្បូរបែបនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា នឹងមិនងាយស្រួលដូចមុនទៀតឡើយ។ តាមប្រកាសថ្មីនេះ ស្ថាប័នព័ត៌មានត្រូវតែមានគុណវុឌ្ឍិ និងវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន ច្បាស់លាស់ ដើម្បីធានាគុណភាពនិងសុវត្ថិភាពព័ត៌មានសម្រាប់សាធារណជន។ នៅក្នុងក្របខណ្ឌនេះ ការរបង្កើតអង្គភាពកាសែត ទស្សនាវដ្តី ព្រឹត្តិបត្រ អត្ថបទពេញ
សម្ដេចធិបតីប្រាប់អ្នកប្រឆាំងនៅក្រៅស្រុកថាសូមកុំតាំងខ្លួនធ្វើជាអ្នកចេះជាងអ្នកជំនាញព្រំដែន បើលោកឬក្រុមអស់លោកមិនយល់ច្បាស់រឿងផែនទី ឬកិច្ចការព្រំដែននោះទេ
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្ដីនៃកម្ពុជា បានប្រាប់ទៅអ្នកប្រឆាំងនៅក្រៅស្រុកថា សូមកុំតាំងខ្លួនធ្វើជាអ្នកចេះជាងអ្នកជំនាញព្រំដែន បើលោកឬក្រុមអស់លោកមិនយល់ច្បាស់រឿងផែនទី ឬកិច្ចការព្រំដែននោះទេ    ហើយនិយាយពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចការព្រំដែន ហាក់ដូចជាគ្មានអ្វីច្បាស់លាស់ អាចយកជាការបានទាំងមូលដ្ឋានបច្ចេកទេសផែនទីផងនោះ។ តាមបណ្តាញសង្គមរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅរសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ បានឱ្យដឹងថា ក្នុងកាលៈទេសៈដែលយើងកំពុងដោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែនជាមួយប្រទេសជិតខាង អត្ថបទពេញ
ថ្នាក់ដឹកនាំកងរាជអាវុធហត្ថជាច្រើនរូប ចេញញត្តិថ្កោលទោសការជេរប្រមាថរបស់លោក ផែង វណ្ណៈ មកលើកងរាជអាវុធហត្ថ
ថ្នាក់ដឹកនាំកងរាជអាវុធហត្ថជាច្រើនរូប ប្រកាសថ្កោលទោសយ៉ាងដាច់អហង្ការចំពោះសម្តីជេរប្រមាថមកលើបុគ្គល និងអង្គភាពកងរាជអាវុធហត្ថពីលោក ផែង វណ្ណៈ តាមផេក «Pheng Vannak News» កាលពីយប់ថ្ងៃទី២៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥។ កងរាជអាវុធហត្ថ គូសបញ្ជាក់ថា «កងរាជអាវុធហត្ថ ទទួលខុសត្រូវរាល់សកម្មភាពក្នុងការអនុវត្តតួនាទី ភារកិច្ចរបស់ខ្លួន ប្រសិនបើប្រព្រឹត្តអំពើល្មើសច្បាប់នឹងទទួលទោសចំពោះមុខច្បាប់ ប្រសិនបើប្រព្រឹត្តខុសវិន័យកងទ័ពនឹងទទួលវិន័យទណ្ឌកម្ម»។ កងរាជអាវុធហត្ថស្នើឱ្យលោក អត្ថបទពេញ
នាយឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា ណែនាំឲ្យមេបញ្ជាការអាវុធហត្ថខេត្តក្រចេះ ចូលរួមសហការបង្ក្រាបបទល្មើសព្រៃឈើ
នាយឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា មេបញ្ជាការអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បានណែនាំភ្លាមៗទៅលោកឧត្តមសេនីយ៍ត្រី សាក់ សារាំង មេបញ្ជាការអាវុធហត្ថខេត្តក្រចេះ ឲ្យចូលរួមសហការបង្ក្រាបបទល្មើសព្រៃឈើ ។ ការណែនាំភ្លាមៗរបស់នាយឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា បានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោយលោក តាន់ គីមសួរ បានស្វែងរកអន្តរាគមន៍ឲ្យជួយបង្ក្រាបបទល្មើសព្រៃឈើ អត្ថបទពេញ
លោក ត្រាំ ប្ដូរចិត្តវិញដោយនិយាយថាមិនមានកាលកំណត់ដាច់ខាតឱ្យអ៊ុយក្រែន ទទួលយកកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទេ
នៅលើយន្ដហោះ AIR FORCE ONE ប្រធានាធិបតីអាមេរិក លោក ដូណាល់ ត្រាំ កាលពីថ្ងៃអង្គារ ទី២៥ ខែវិច្ឆិកា បាននិយាយថាមិនមានការកំណត់កាលបរិច្ឆេទដាច់ខាតឱ្យអ៊ុយក្រែ​នទទួលយក ផែនការសន្តិភាពគាំទ្រដោយសហរដ្ឋអាមេរិកនោះទេ ដែលនេះផ្ទុយពីការលើកឡើងកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍សប្ដាហ៍មុនដែលលោកបានទុកពេលឱ្យទីក្រុងកៀវមួយសប្ដាហ៍ដើម្បីទទួលយកផែនការសន្តិភាព បិទបញ្ចប់សង្រ្គាមជាមួយរុស្ស៉ី។ នេះបើតាមការចេញផ្សាយដោយទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន Reuters។ ថ្លែងប្រាប់ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាននៅលើយន្ដហោះ Air Force One អត្ថបទពេញ
លោកជំទាវ ទុយ សិរីរតនៈ នេត្រ ភក្ត្រា ដឹកនាំសមាជិកសមាគមនារីកម្ពុជា ដើម្បីសន្តិភាព និងអភិវឌ្ឍន៍ ក្រសួងព័ត៌មាន នាំយកអង្ករវីតាមីន ៣០០កេស ជូនមន្ទីរពេទ្យព្រះកេតុមាលា
នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥នេះ លោកជំទាវ ទុយ សិរីរតនៈ នេត្រភក្ត្រា ជាប្រធានកិត្តិយសាខាសមាគមនារីកម្ពុជា ដើម្បីសន្តិភាព និងអភិវឌ្ឍន៍ ក្រសួងព័ត៌មាន បាននាំយកថវិកា និងអង្ករវីតាមីន ចំនួន៣០០កេស ទៅប្រគល់មន្ទីរពេទ្យព្រះកេតុមាលា ដើម្បីចូលរួមក្នុងសកម្មភាពមនុស្សធម៌ ក៏ដូចជាជួយសម្រួលដល់ការស្នាក់អាស្រ័យ ពិនិត្យព្យាបាលជំងឺរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសកងទ័ពដែលបានមកទទួលសេវាព្យាបាលជំងឺ។ ក្នុងជំនួបមុនពិធីប្រគល់ អត្ថបទពេញ
គ្រោះទឹកជំនន់ដ៏ធ្ងន់ធ្ងរវាយប្រហារ ៦ខេត្តភាគខាងត្បូងប្រទេសថៃ ពុំធ្លាប់មានក្នុងរយៈពេល៣០០ឆ្នាំ មនុស្សជាងកន្លះលាននាក់ទទួលរងផលប៉ះពាល់
នៅខណៈនេះ ភាគខាងត្បូងប្រទេសថៃកំពុងប្រឈមនឹងគ្រោះធម្មជាតិដ៏ធ្ងន់ធ្ងរមួយពុំធ្លាប់មានពីមុនមក ដោយអាជ្ញាធរខេត្តសុងខ្លា (Songkla) បានប្រកាសដាក់ទីក្រុងហាតយ៉ៃ (Hatyai) និងស្រុកជុំវិញនោះជាតំបន់ពណ៌ក្រហម ហើយបញ្ជាឱ្យមានការជម្លៀសអ្នកស្រុកជាបន្ទាន់ ខណៈដែលភ្លៀងមូសុងវស្សាកំពុងធ្លាក់ខ្លាំងជាបន្តបន្ទាប់រហូតបង្កជាទឹកជំនន់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ។ មានប្រជាពលរដ្ឋជាង ៤៦៥,០០០ នាក់ទទួលរងផលប៉ះពាល់នៅក្នុងខេត្តចំនួន៦ ប៉ុន្តែទីក្រុងហាតយ៉ៃនៃខេត្តសុងក្លា រងនូវការខាតបង់ច្រើនជាងគេ ដោយយោងតាមទិន្នន័យពីផ្កាយរណបបានបង្ហាញថា ប្រហែល ៣៦,៤៨០ ហិកតា ត្រូវទឹកជំនន់ជន់លិច អត្ថបទពេញ
សម្តេចធិបតី៖ ការងារវាស់វែងនិងរុករកទីតាំងពិតប្រាកដ នៃបង្គោលព្រំដែន គឺធ្វើឡើងយ៉ាងហ្មត់ចត់ និងទទួលខុសត្រូវខ្ពស់បំផុត
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានថ្លែងថា ការងារវាស់វែងនិងស្វែងរុករកទីតាំងពិតប្រាកដ នៃបង្គោលព្រំដែន រួមទាំងបង្គោលព្រំដែនចន្លោះលេខ៤២-៤៧ និង បង្គោលព្រំដែនចន្លោះលេខ៥២-៥៩ ផងដែរ គឺធ្វើឡើងយ៉ាងហ្មត់ចត់និងទទួលខុសត្រូវខ្ពស់បំផុត ។ តាមបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយសង្គមរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នៅថ្ងៃទី ២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥នេះ អត្ថបទពេញ