ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ROMEO S BRAWNER JR អគ្គមេបញ្ជាការ នៃកងទ័ពហ្វីលីពីន ដែលអញ្ជើញទៅទស្សនកិច្ចទីតាំងមួយចំនួននៅក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ
លោកជំទាវ ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ម៉ាលី សុជាតា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា នៅថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះ ក្រុមសម្របសម្រួល (CLG) នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានសម្របសម្រួលជូនដល់ក្រុមអ្នកសង្កេតការណ៍អាស៊ាន (AOT) ទទួលស្វាគមន៍ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ROMEO S អត្ថបទពេញ
អ្នកកាសែត២នាក់នៅខេត្តតាកែវ ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួន ក្រោយផ្សាយព័ត៌មានអះអាងអំពីស្គេមអនឡាញ
អ្នកកាសែតចំនួន២នាក់នៅ ខេត្តតាកែវ ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួន នៅថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ក្រោយពីមានការផ្សាយព័ត៌មានដែលអាជ្ញាធរអះអាងថា ជាព័ត៌មានមិនពិត អំពីការអះអាងថា ខេត្តតាកែវមានទីតាំងស្គេមអនឡាញ។ អ្នកកាសែតទាំងពីរដែលត្រូវបានឃាត់ខ្លួនមានឈ្មោះ ព្រហ្ម សុផៃ និង ស៊ាង ប៊ុនសុង។ ការឃាត់ខ្លួនត្រូវបានអនុវត្តនៅទីតាំងពីរផ្សេងគ្នា ដោយកម្លាំងនគរបាល។ តាមសេចក្ដីរាយការណ៍ ការឃាត់ខ្លួននេះកើតឡើងបន្ទាប់ពីអ្នកកាសែតខាងលើបានចុះផ្សាយព័ត៌មានថា អត្ថបទពេញ
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងព័ត៌មាន ស្នើអាជ្ញាធរធានាតម្លាភាព និងយុត្តិធម៌ ក្នុងសំណុំរឿងអ្នកសារព័ត៌មាននៅបន្ទាយមានជ័យ
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងព័ត៌មាន បានស្នើអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធឱ្យផ្តល់អាទិភាពលើការធានា តម្លាភាព និងយុត្តិធម៌ ស្របតាមច្បាប់ ក្នុងសំណុំរឿងពាក់ព័ន្ធនឹងអ្នកសារព័ត៌មានមួយនៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ខណៈក្រសួងព័ត៌មានកំពុងតាមដានករណីនេះយ៉ាងជិតស្និទ្ធ។ ឯកឧត្តម ទេព អស្នារិទ្ធ អនុរដ្ឋលេខាធិការ និងអ្នកនាំពាក្យ ក្រសួងព័ត៌មាន បានមានប្រសាសន៍នៅថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ថា ក្រសួងព័ត៌មានបានសហការជាមួយអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីទទួលព័ត៌មានបន្ថែម និងពិនិត្យស្វែងយល់អំពីអង្គហេតុ អត្ថបទពេញ
រុស្ស៊ីសម្រេចបិទកម្មវិធីផ្ញើសារ​ WhatsApp ទាំងស្រុង ហើយណែនាំឲ្យពលរដ្ឋប្រើប្រាស់កម្មវិធីរបស់រុស្ស៉ីជំនួសវិញ
រដ្ឋាភិបាលរុស្ស៊ីបានប្រកាសថា កម្មវិធី WhatsApp ដែលជាកម្មសិទ្ធិរបស់ Meta Platforms ត្រូវបានបិទនៅក្នុងប្រទេសរុស្ស៊ីទាំងស្រុងតែម្តង ព្រោះក្រុមហ៊ុនមិនបានគោរពតាមច្បាប់ក្នុងស្រុក។ នេះបើតាមការចេញផ្សាយដោយសារព័ត៌មាន Reuters នៅថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦។ អ្នកនាំពាក្យវិមានក្រឹមឡាំង លោក Dmitry Peskov បាននិយាយថា ការសម្រេចបិទនេះគឺបានអនុវត្តរួចហើយ ហើយបានណែនាំឲ្យប្រជាជនប្រើកម្មវិធី អត្ថបទពេញ
ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អន្តរាគមន៍ជួយជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ី៣នាក់ ចេញពីកន្លែងធ្វើការនៅក្រុងប៉ោយប៉ែត បន្ទាប់ពីពួកគេបានស្នើសុំជំនួយ
កម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃ ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានធ្វើអន្តរាគមន៍ជួយជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ី ចំនួន ៣នាក់ ចេញពីកន្លែងធ្វើការមួយនៅ ក្រុងប៉ោយប៉ែត ដោយសុវត្ថិភាព កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ បន្ទាប់ពីពួកគេបានស្នើសុំជំនួយ ដោយអះអាងថា ម្ចាស់ទីតាំងមិនអនុញ្ញាតឱ្យពួកគេចាកចេញត្រឡប់ទៅប្រទេសកំណើតវិញ។ បើតាមសេចក្តីរាយការណ៍ ក្រោយទទួលបានព័ត៌មានស្នើសុំអន្តរាគមន៍ពីជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ីទាំង៣រូប ក្រុមអ្នកនាំពាក្យ ក្រសួងមហាផ្ទៃ បានផ្តល់ព័ត៌មានភ្លាមៗជូនលោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ អត្ថបទពេញ
ហ្វីលីពីនត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ក្នុងការបន្តដឹកនាំក្រុម AOT ដើម្បីសម្របសម្រួលដោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែន កម្ពុជា-ថៃ
អគ្គមេបញ្ជាការកងទ័ពហ្វីលីពីន ថ្លែងថា ហ្វីលីពីនត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ក្នុងការបន្តដឹកនាំក្រុម AOT ដើម្បី សម្របសម្រួលដោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែន កម្ពុជា-ថៃ ដើម្បីនាំមកនូវសន្តិភាព និងស្ថិរភាពយូរអង្វែងសម្រាប់ ប្រទេសទាំងពីរ ។  ក្នុងជំនួបសម្ដែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ ជាមួយសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅវិមានសន្ដិភាព នាព្រឹកថ្ងៃទី១២ អត្ថបទពេញ
ក្រុមនិស្សិត និងប្រជាពលរដ្ឋ ធ្វើការបាតុកម្មក្រោយការបោះឆ្នោតនៅថៃបង្កើនកម្រិតដាក់សម្ពាធឱ្យ EC លាលែង និងទាមទាររាប់ឆ្នោតឡើងវិញ
ស្ថានការណ៍នយោបាយក្រោយការបោះឆ្នោតនៅប្រទេសថៃ កំពុងមានភាពតានតឹងខ្លាំង បន្ទាប់ពីក្រុមនិស្សិត និងប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើនបានធ្វើបាតុកម្ម និងសម្រុកចូលទៅក្នុងបរិវេណអគាររដ្ឋាភិបាល ក្នុងទីក្រុងបាងកក គិតត្រឹមថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ដើម្បីដាក់សម្ពាធឱ្យសមាជិកគណៈកម្មការបោះឆ្នោត (EC) ទាំង ៧ រូប លាលែងពីតំណែង និងទាមទារឱ្យរាប់សន្លឹកឆ្នោតឡើងវិញ។ ការតវ៉ាបានកាន់តែតានតឹង បន្ទាប់ពីអាជ្ញាធរមិនអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមបាតុករប្រើប្រាស់អគ្គិសនីសម្រាប់ម៉ាស៊ីនបំពងសំឡេង ដែលបណ្តាលឱ្យពួកគេសម្រេចចិត្តសម្រុកចូលទៅខាងក្នុងអគាររដ្ឋាភិបាល ដើម្បីបន្តថ្លែងសុន្ទរកថា និងអំពាវនាវឱ្យមានការចូលរួមតវ៉ាបន្ថែមទៀតពីសាធារណជន។ អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី គន់ គីម ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលរៀបចំជម្រកបណ្តោះអាសន្នជូនជនភៀសសឹក ដើម្បីទទួលបានទីតាំងរស់នៅល្អប្រសើរ មានសុវត្ថិភាព និងអនាម័យល្អ
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី គន់ គីម ថ្លែងថា រាជរដ្ឋាភិបាលរៀបចំជម្រកបណ្តោះអាសន្នជូនជនភៀសសឹក ដើម្បីទទួលបានទីតាំងរស់នៅល្អប្រសើរ មានសុវត្ថិភាព និងអនាម័យល្អ សំដៅជួយលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពដល់ជនភៀសសឹក។ ថ្លែងក្នុងឱកាសចុះពិនិត្យការរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅលើទីតាំងសម្រាប់សាងសង់ជម្រកបណ្តោះអាសន្នជូនប្រជាពលរដ្ឋភៀសសឹក នៅក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ឯកឧត្តមកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត គន់ គីម ទេសរដ្ឋមន្រ្តី អនុប្រធានទី១ គណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ មានប្រសាសន៍ថា អនុវត្តតាមអនុសាសន៍ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី អត្ថបទពេញ
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន៖ គុណភាពខ្យល់នៅកម្ពុជា មានការប្រែប្រួលខ្លាំងនៅតាមតំបន់ខ្លះប៉ុណ្ណោះ មិនមែននៅទូទាំងប្រទេសនោះទេ
ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន បានបញ្ជាក់ថា គុណភាពខ្យល់នៅកម្ពុជា មិនមានការធ្លាក់ចុះទូទាំងប្រទេសនោះទេ ប៉ុន្តែមានការប្រែប្រួលខ្លាំងតែជាបណ្ដោះអាសន្ន នៅតាមតំបន់ខ្លះៗប៉ុណ្ណោះ ហើយស្ថានភាពបានត្រឡប់មកស្ថិតក្នុងកម្រិតធម្មតាវិញយ៉ាងឆាប់រហ័ស ដោយមិនទាន់មានការប្រកាសអាសន្ននៅឡើយ។ ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា បានឱ្យដឹងនាព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ថា នៅរាជធានីភ្នំពេញ ចាប់ពីម៉ោង១ អត្ថបទពេញ
ជនសង្ស័យជាង ៨០០នាក់ ត្រូវបានឃាត់ខ្លួន ក្នុងកិច្ចប្រតិបត្តិការបង្ក្រាបករណីឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ នៅកាស៊ីណូស៊ិនលិ ខេត្តព្រះសីហនុ
ជនសង្ស័យប្រមាណជាង ៨០០នាក់ ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចធ្វើការឃាត់ខ្លួន ក្នុងកិច្ចប្រតិបត្តិការចុះបង្ក្រាបករណីឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា (Online Scams) នៅអគារកាស៊ីណូ ស៊ិនលិ ស្ថិតក្នុងភូមិ៤ សង្កាត់៤ ក្រុង-ខេត្តព្រះសីហនុ។ ប្រតិបត្តិការនេះ បានអនុវត្តតាមអនុសាសន៍ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ និងក្រោមការដឹកនាំបញ្ជាពីគណៈបញ្ជាការឯកភាពខេត្តព្រះសីហនុ ព្រមទាំងមានការសម្របសម្រួលនីតិវិធីពី ព្រះរាជអាជ្ញា តំណាងអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តព្រះសីហនុ។ អត្ថបទពេញ