ជប៉ុន ផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងជូនកម្ពុជា សម្រាប់គម្រោងចំនួន២ ដែលមានទឹកប្រាក់សរុប ២.៨៤២លានយ៉េន (ប្រមាណ១៨,៩ លានដុល្លារអាម៉េរិក)
នៅថ្ងៃទី១២ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងឯកឧត្តម UENO Atsushi ឯកអគ្គរាជទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពនៃប្រទេសជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា បានចុះហត្ថលេខាលើលិខិតប្តូរសារ និងឯកសារពាក់ព័ន្ធស្តីពីការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនផ្តល់ជូនរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្រាប់គម្រោងចំនួនពីរ ដែលមានទឹកប្រាក់សរុប ២.៨៤២លានយ៉េន (ប្រមាណ១៨,៩ លានដុល្លារអាម៉េរិក)៖ អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំឱ្យគណៈកម្មាធិការជាតិប្រឆាំងទារុណកម្ម បង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារបង្ការនិងទប់ស្កាត់អំពើទារុណកម្ម
ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានផ្តល់អនុសាសន៍ណែនាំឱ្យគណៈកម្មាធិការជាតិប្រឆាំងទារុណកម្ម (គ.ជ.ប.ទ) បន្តខិតខំបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាល និងអប់រំផ្សព្វផ្សាយ ឱ្យអស់លទ្ធភាព ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងបន្ថែមទៀតអំពីអនុសញ្ញាប្រឆាំងទារុណកម្ម និងពិធីសារបន្ថែមនៃអនុសញ្ញានិងលិខិតុបករណ៍អន្តរជាតិផ្សេងៗទៀតពាក់ព័ន្ធការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស ព្រមទាំងបទបញ្ញត្តិទាំងឡាយរបស់ច្បាប់ជាតិជាធរមាន ដល់អាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច និងមន្ត្រីកំពុងបំពេញតួនាទី ជាអ្នកគ្រប់គ្រងកន្លែងឃាត់ខ្លួន និងឃុំខ្លួនជនដែលត្រូវបានដកហូតសេរីភាព។ ការថ្លែងជំរុញណែនាំនេះ បានធ្វើឡើងក្នុងឱកាសឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អត្ថបទពេញ
ប្រជានេសាទ៤រូប ដែលថៃចាប់ឃាត់ខ្លួន កន្លងមក បានត្រឡប់មកដល់ផ្ទះវិញដោយសុវត្តិភាពហើយ ក្រោមអន្តរាគមន៍យ៉ាងសកម្មពីថ្នាក់ដឹកនាំ និងរដ្ឋបាលខេត្តកោះកុង
ប្រជានេសាទខ្មែរ ៤នាក់ ដែលត្រូវបានកងទ័ពជើងទឹកថៃ ចាប់ខ្លួន​ កាលពីថ្ងៃទី៦ ខែមករា  កន្លងទៅ បានវិលត្រឡប់មកមាតុភូមិវិញហើយ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់ លោកជំទាវ ឈី វ៉ា អភិបាលខេត្តកោះកុង បញ្ជាក់ប្រាប់បណ្តាញសារព័ត៌មាន ក្នុងស្រុកនៅថ្ងៃទី១១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦។ លោកជំទាវអភិបាល ថ្លែងថា «សូម​ស្វាគមន៍បងប្អូនប្រជានេសាទទាំង៤រូបបានត្រឡប់មកផ្ទះយើងវិញហើយ។ អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក សុខ វាសនា អគ្គនាយកដ្ឋានអន្ដោប្រវេសន៍ ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជាបណ្តេញជនបរទេសជាង១៣,០០០នាក់
ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក សុខ វាសនា បានថ្លែងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ទើបតែកន្លងផុតទៅនេះ កម្ពុជាបានបណ្ដេញជនបរទេសជាង ១៣,០០០នាក់ ចេញពីប្រទេសបន្ទាប់ពីរកឃើញប្រព្រឹត្តអំពើល្មើសច្បាប់ផ្សេងៗ។ ក្នុងសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២៥ និងលើកទិសដៅបន្ដរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានអន្ដោប្រវេសន៍ នៅព្រឹកថ្ងៃទី១២ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក សុខ វាសនា អគ្គនាយកអន្តោប្រវេសន៍បានលើកឡើងថា ឆ្នាំ២០២៥ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា អត្ថបទពេញ
ក្រសួងវប្បធម៌ ៖ ប្រកាសពីស្ថានភាពខូចខាតនៅរមណីយដ្ឋានប្រាសាទព្រះវិហារ និងតំបន់ជុំវិញ ដោយសារការបាញ់ប្រហាររបស់យោធាថៃ កំឡុងពេលឈ្លានពានកម្ពុជា
ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានចេញសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន នៅថ្ងៃទី ១២ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៦ បង្ហាញអំពីស្ថានភាពខូចខាតយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ នៅរមណីយដ្ឋានប្រាសាទព្រះវិហារ និងតំបន់ជុំវិញ បណ្តាលមកពីការបាញ់ប្រហាររបស់យោធាថៃ ក្នុងអំឡុងពីរដំណាក់កាលធំៗ គឺចន្លោះថ្ងៃទី ២៤–២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២៥ និងថ្ងៃទី ៧–២៧ អត្ថបទពេញ
យ៉ាងហោចណាស់មានមនុស្ស ៥៣៨នាក់ស្លាប់ និងជាង១ម៉ឺននាក់ត្រូវចាប់ខ្លួន អំឡុងភាពចលាចលក្នុងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់
យ៉ាងហោចណាស់មនុស្ស ៥៣៨នាក់ស្លាប់ អំឡុងការបង្ក្រាបដោយហិង្សាលើការតវ៉ានៅទូទាំងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់ ហើយគេបារម្ភថាចំនួនអ្នកស្លាប់អាចនឹងមានច្រើនជាងនេះ ខណៈរដ្ឋធានីតេហ៍រ៉ង់ ព្រមានថា ទីតាំងកងទ័ពសហរដ្ឋអាម៉េរិក និងអ៊ីស្រាអ៊ែល នៅក្នុងតំបន់ នឹងក្លាយជា «គោលដៅស្របច្បាប់» របស់អ៊ីរ៉ង់ ប្រសិនបើអាម៉េរិកប្រើប្រាស់កម្លាំងបាយ ដើម្បីការពារក្រុមបាតុករ ។ ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានសកម្មជនសិទ្ធិមនុស្ស (HRANA) ដែលមានមូលដ្ឋាននៅសហរដ្ឋអាម៉េរិក បានឱ្យដឹងថា មនុស្សជាង អត្ថបទពេញ
សមត្ថកិច្ចបង្ក្រាបទីតាំងចែកចាយឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកសម្រាប់ជក់សារធាតុគីមីជាង ២០០០ និងចាប់ខ្លួនជនសង្ស័យ ២នាក់
កម្លាំងជំនាញការិយាល័យ ប្រឆាំងបទល្មើសគ្រឿងញៀន កងរាជអាវុធហត្ថរាជធានីភ្នំពេញ សហការជាមួយកម្លាំងមូលដ្ឋានអាវុធហត្ថ ខណ្ឌទួលគោក និងមានការសម្របសម្រួលនីតិវិធីពី លោក ស៊ីន រក្សា ព្រះរាជអាជ្ញារងអមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ បានចុះបង្ក្រាបទីតាំងលក់ ចែកចាយបារីអេឡិចត្រូនិក (Vape) មួយកន្លែងនៅចំណុចផ្ទះគ្មានលេខ ភូមិ១០ សង្កាត់បឹងកក់ទី២ ខណ្ឌទួលគោក រាជធានីភ្នំពេញ កាលពីថ្ងៃទី៩ ខែមករា អត្ថបទពេញ
សម្តេចបវរធិបតី៖ រាជរដ្ឋាភិបាលប្តេជ្ញាការពារអធិបតេយ្យភាពតាមផ្លូវទូត និងកំពុងប្រមូលធនធានដោះស្រាយទុក្ខលំបាកពលរដ្ឋរងគ្រោះដោយជម្លោះព្រំដែន
នាយប់ថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ នេះ សម្តេចមហាបវរធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានថ្លែងសារពិសេសមួយជូនជនរួមជាតិ ដោយបានសម្តែងនូវការយល់ចិត្តយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះទុក្ខលំបាករបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងបានគូសបញ្ជាក់ពីជំហររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ដោយប្រកាន់យកមធ្យោបាយការទូត និងច្បាប់អន្តរជាតិជាគោល។ នៅក្នុងសារពិសេសនេះ សម្តេចធិបតី បានមានប្រសាសន៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាលយល់ច្បាស់ណាស់អំពីផលវិបាក និងទុក្ខលំបាកនានារបស់បងប្អូនជនរួមជាតិ ជាពិសេសប្រជាពលរដ្ឋដែលទទួលរងផលប៉ះពាល់ផ្ទាល់ពីស្ថានភាពនៅតាមបណ្តោយព្រំដែន។ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានសង្កត់ធ្ងន់ថា៖ «…ជាមួយនឹងការអនុវត្តនូវគ្រប់មធ្យោបាយ អត្ថបទពេញ
សហរដ្ឋអាម៉េរិកនឹងផ្តល់ជំនួយចំនួន១០លានដុល្លារ សម្រាប់ការកសាងសមត្ថភាពកម្ពុជា ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា
ឧបការីរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសសហរដ្ឋអាម៉េរិក ទទួលបន្ទុកតំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វីក បានជម្រាបសម្តេចបវរធិបតីថា “សហរដ្ឋអាម៉េរិកនឹងផ្តល់ជំនួយចំនួន១០លានដុល្លារ សម្រាប់ការកសាងសមត្ថភាពរបស់កម្ពុជា ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា”។ ការជម្រាបនេះក្នុងឱកាសដែលសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យឯកឧត្តម Michael George DeSombre ឧបការីរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសសហរដ្ឋអាម៉េរិក ទទួលបន្ទុកតំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វីក ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ អត្ថបទពេញ
នគរបាលព្រហ្មទណ្ឌបង្ក្រាបករណីចាប់ឃុំឃាំង និងជំរិតទារប្រាក់ ជួយសង្គ្រោះជនរងគ្រោះ ៩នាក់ ឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យ ៥នាក់ នៅខេត្តត្បូងឃ្មុំ
ដោយអនុវត្តតាមបទបញ្ជាម៉ឺងម៉ាត់របស់ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ស ថេត កម្លាំងនាយកដ្ឋាននគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ បានបង្ក្រាបករណីចាប់ឃុំឃាំង បង្ខាំងដោយខុសច្បាប់ និងជំរិតទារប្រាក់ កាលពីថ្ងៃទី០២ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ នាយកដ្ឋាននគរបាលព្រហ្មទណ្ឌបានទទួលពាក្យបណ្តឹងរបស់ឈ្មោះ TANG QUNHUI ភេទស្រី អាយុ៥៧ឆ្នាំ ជនជាតិចិន ដោយកូនប្រុសរបស់ខ្លួនឈ្មោះ YIN XING អត្ថបទពេញ