ឯកឧត្ដម នេត្រ ភក្ត្រា មានប្រសាសន៍ថា យុវជនងាយនឹងទទួលឥទ្ធពលពីព័ត៌មានក្លែងក្លាយខ្លាំងបំផុត
យុវជន ងាយប្រឈមនឹងទទួលបានព័ត៌មានក្លែងក្លាយបំផុត ដែលព័ត៌មានក្លែង ក្លាយទាំងនោះមានដូចជា ការញុះញុង ធ្វើអោយអសណ្ដាប់ធ្នាប់ក្នុងសង្គមជាដើម ។ នេះជាប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្ដម​ នេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្ដីពី ការអនុវត្តយុទ្ធនាការ​ «និយាយថាទេ ចំពោះព័ត៌មានក្លែងក្លាយ!» ដែលបានរៀបចំឡើងនារសៀល ថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តម គីម រិទ្ធី អញ្ជើញជាអធិបតីពិធីប្រកាសចូលកាន់តំណែងអភិបាល ស្រុកឆែប
ព្រឹកថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ឯកឧត្តម គីម រិទ្ធី អភិបាលខេត្តព្រះវិហារ អញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីប្រកាសចូលកាន់តំណែងអភិបាល នៃគណៈអភិបាលស្រុកឆែប ខេត្តព្រះវិហារ ដោយមានការចូលរួមពីលោកអភិបាលរងខេត្ត ប្រធានសាលាដំបូងខេត្ត ព្រះរាជអាជ្ញាអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្ត មេបញ្ជាការកងម្លាំងទាំងបី ប្រធានមន្ទីរ អង្គភាពពាក់ព័ន្ធ អភិបាលក្រុង ស្រុក និងថ្នាក់ដឹកនាំ មន្រ្តីរាជការចំណុះសាលាស្រុកឆែប ជាច្រើនរូប​ អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អញ្ជើញប្រគល់ផ្ទះចំនួន២ខ្នង ដល់គ្រួសារមានជីវភាពខ្វះខាត ក្នុងស្រុកមង្គលបូរី
បន្ទាយមានជ័យ៖ ប្រជាពលរដ្ឋមានជីវភាពខ្វះខាតមួយគ្រួសារដែលមានសមាជិក ៨នាក់ រស់នៅក្នុងភូមិ ខ្លាខាំឆ្កែ ស្ថិតក្នុងឃុំតាឡំ ស្រុកមង្គលបូរី ទទួលបានអំណោយផ្ទះមួយខ្នង ពីសាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជាខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បន្ទាប់ពីបានពិនិត្យឃេីញថាគ្រួសារខាងលេីមានជីវភាពលំបាក ទេីបសាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជាខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានសម្រេចផ្តល់ផ្ទះមួយខ្នង ដើម្បីរស់នៅបានបានសមរម្យ។ និងបានប្រគល់ផ្ទះមួយខ្នងទៀតជូនជនចាស់ជរាទុរគតគ្មានទីពឹង នៅឃុំឬស្សីក្រោកមួយគ្រួសារទៀតផងដែរ។  ពិធីប្រគល់ផ្ទះនេះផងដែរ ក៏មានការអញ្ជើញជាអធិបតីឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អត្ថបទពេញ
សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន សម្រេចឧបត្ថម្ភថវិកា ចំនួន ១០ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក ដល់កាកបាទក្រហមមីយ៉ាន់ម៉ា
នៅរសៀលថ្ងៃទី៣១​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ២០២៥នេះ សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ជាប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានសម្រេចឧបត្ថម្ភថវិកា ចំនួន ១០ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក ដល់ កាកបាទក្រហមមីយ៉ាន់ម៉ា សម្រាប់ប្រតិបត្តិការជួយសង្រោះប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរងគ្រោះដោយការរញ្ជួយដី ៧.៧រ៉ិចទ័រ កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅ។ គិតត្រឹមព្រឹកថ្ងៃទី៣១ អត្ថបទពេញ
សមាគមអាយភីអេ សហការជាមួយក្រសួងព័ត៌មាន ប្រកាសគោលជំហររួម ពង្រឹងការងារចូលរួមរក្សាសន្តិសុខព័ត៌មានក្នុងសង្គម ផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពិត និងប្រឆាំងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ជំរុញការផ្សព្វផ្សាយធម្មនុញ្ញវិជ្ជាជីវៈអ្នកសារព័ត៌មាន
ភ្នំពេញ៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់នៃក្រសួងព័ត៌មាន ឯកឧត្តម សុខ ចាន់ភក្ដី រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងព័ត៌មាន បានថ្លែងថា : ក្រសួងព័ត៌មានបង្កើតនឹងដាក់ចេញនូវ “យុទ្ធនាការប្រឆាំងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ” ដើម្បីជំរុញការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពិត និងបង្កើនការយល់ដឹង ដល់ពលរដ្ឋទាក់ទងនឹងផលប៉ះពាល់ នៃព័ត៌មានក្លែងក្លាយ។ ការថ្លែងនេះរបស់ឯកឧត្តម សុខ ចាន់ភក្ដី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន តំណាង អត្ថបទពេញ
គ្រប់ស្ថាបប័ន្ធពាក់ព័ន្ធរបស់កម្ពុជា ប្រកាសជូនដំណឹង និងដាក់លេខទំនាក់ទំនង ករណីរពលរដ្ឋរងគ្រោះក្នុងហេតុកាណ៍រញ្ជួយដី
ករណីរញ្ជួយដីនៅក្នុងប្រទេសថៃ និងមីយ៉ាន់មា ក្រសួងការបរទេសកម្ពុជា នៅរសៀល ថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ។ ១. ស្ថានទូតកម្ពុជា មិនទាន់ទទួលបានព័ត៌មានណាមួយថា មានពលករ ឬពលរដ្ឋខ្មែរ រងគ្រោះ ដោយសារហេតុការណ៍រញ្ជួយដីនៅប្រទេសទាំងពីរនេះនៅឡើយទេ។ ២. ស្ថានទូតបានត្រៀមលក្ខណៈសហការជាមួយអាជ្ញាធរប្រទេសម្ចាស់ផ្ទះ ដើម្បីផ្តល់ជំនួយដល់ពលរដ្ឋខ្មែររងគ្រោះ ឬត្រូវការជំនួយ ឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព។ អត្ថបទពេញ
បច្ចុប្បន្នភាពដំណឹងខ្លីៗ ជុំវិញគ្រោះរញ្ជួយដីនៅមីយ៉ាន់ម៉ា កំរិតញ័ររង្គើ ៧.៧ តាមរង្វាស់រិចទ័រ គិតត្រឹមម៉ោង ៣ រសៀលថ្ងៃសុក្រនេះ
ហេតុការណ៍គ្រោះរញ្ជូយដីនេះបានកើតមានឡើងនៅភាគកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។ញ័ររង្គើរហូតដល់ក្រុងបាងកក និងខេត្តឈៀងម៉ៃ ភាគខាងជើងប្រទេសថៃ និងបន្តហួសដល់ខេត្ត យូណាន និងខេត្តក្វំាងស៊ី ប្រទេសចិន។ យោងតាមភូព្ភសាស្រ្តរបស់អាម៉េរិកបានគូសបញ្ជាក់បន្ថែមទៀតនៅរសៀលថ្ងៃសុក្រនេះថា ដំបូងឡើយការញ័ររង្គើនេះមានកំរិតត្រឹមតែ៦.៤តាមរង្វាស់រិចទ័រ សិ្ថតនៅចម្ងាយប្រមាណជា ១២ម៉ៃល៍ ពីទីតំាងញ័ររង្គើទ្រង់ទ្រាយធំកំរិត៧.៧តាមរង្វាស់រិចទ័រ នៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។ គិតត្រឹមម៉ោង៣ រសៀលថ្ងៃសុក្រនេះ ពុំទាន់ឃើញមានរបាយការណ៍ស្តីពីតុល្យភាពនៃការខូចខាត និងតួលេខជនរងគ្រោះនៅឡើយទេ ។ ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃប្រទេសថៃ បានឱ្យដឹងថា អត្ថបទពេញ
«៤ខែហើយម៉ាក់! សូមម៉ាក់មកមើលកូនផង…»៖ ប្រើថ្នាំរហូតជ្រុលខ្លួនវាយម្ដាយ យុវជនជាប់ឃុំម្នាក់ លាតត្រដាងជីវិតកប់ក្នុងវប្បដិសារី!
ធ្លាប់តែកូនស្ដាប់បង្គាប់ឪពុកម្ដាយ យុវជនវ័យ១៧ឆ្នាំម្នាក់រស់នៅសង្កាត់ឬស្សីកែវ បានចែករំលែកបទពិសោធដ៏អាក្រក់មួយរបស់ខ្លួន ដែលប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន និងបង្កអំពើហិង្សាលើម្ដាយខ្លួនឯង។រៀបរាប់ ប្រាប់មន្រ្តីព័ត៌មាន នៃក្រុមអ្នកនាំពាក្យក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្នុងកិច្ចសម្ភាសនៅបណ្ណាល័យពន្ធនាគាររាជធានីភ្នំពេញ (PJ) យុវជនសម្បុរខ្មៅ ភ្នែកលឿងបន្តិច បានរម្លឹកថា ខ្លួនបានដើរលេងជាមួយពីមិត្តរួមការងារ ហើយក៏នាំគ្នាប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន ដោយសារចង់សាក ចង់ដឹង និងនិយមតាមបនភឿនដែលអះអាងថាវានាំឱ្យមានអារម្មណ៍សប្បាយ។ ចូលអន្ទាក់គ្រឿងញៀនបាន៣ខែ យុវជនរូបនេះ អះអាងថាខ្លួន អត្ថបទពេញ
បងប្រុសទី១សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ទទួលមរណភាពហើយ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៨មីនានេះ
ភ្នំពេញ៖ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខរដ្ឋស្ដីទី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានប្រកាសឱ្យដឹងថា បងប្រុសទី១របស់សម្ដេចបានទទួលមរណភាពហើយ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ។ មរណភាពរបស់បងប្រុសទី១សម្ដេចតេជោ កើតឡើងបន្ទាប់ពីសម្ដេចចេញមុខមកប្រកាសជាសាធារណៈនៅលើផេកហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់សម្ដេចបាន២ថ្ងៃ។ ដោយនៅពេលនោះសម្ដេចតេជោបញ្ជាក់ថា បងប្រុសទី១កំពុងឈឺធ្ងន់ដោយមិនអាចចៀសផុសពីក្ដីមរណានាពេលដ៏ខ្លីខាងមុខ។ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានពោលទាំងក្រៀមក្រំអំពីមរណភាពរបស់បងប្រុសទី១យ៉ាងដូច្នេះថា សង្ខារមិនទៀងតែការស្លាប់គឺទៀង អត្ថបទពេញ
អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម ដក​តំណែង​មន្ត្រី​សាលាស្រុក​កងមាស មួយ​រូប ករណី​យក​ប្រាក់​ពី​ពលរដ្ឋ​ម្នាក់ ៣៦០​ដុល្លារ កែ​សំបុត្រ​កំណើត
កំពង់ចាម ៖ លោក អ៊ុ​ន ចាន់​ដា អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម បាន​ចេញ​លិខិត​ជម្រាប​ជូន​លោក​អភិបាលស្រុក​កងមាស តម្រូវ​ឲ្យ​រៀបចំ​បែបបទ​បញ្ចប់​មុខ​តំណែង​លោក ហែម គឹ​ម​សាធ ពី​ប្រធាន​ការិយាល័យ រដ្ឋបាល និង​ហិរញ្ញវត្ថុ មក​ជា​មន្ត្រី​សាលាស្រុក​កងមាស ករណី​យក​ប្រាក់​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្នាក់ ចំនួន​៣៦០​ដុល្លារ សម្រាប់​ការ​កែតម្រូវ​សំបុត្រ​កំណើត ។ យោង​តាម​លិខិត​ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​២៦ អត្ថបទពេញ