អ្នកកាសែតចំនួន២នាក់នៅ ខេត្តតាកែវ ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួន នៅថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ក្រោយពីមានការផ្សាយព័ត៌មានដែលអាជ្ញាធរអះអាងថា ជាព័ត៌មានមិនពិត អំពីការអះអាងថា ខេត្តតាកែវមានទីតាំងស្គេមអនឡាញ។
អ្នកកាសែតទាំងពីរដែលត្រូវបានឃាត់ខ្លួនមានឈ្មោះ ព្រហ្ម សុផៃ និង ស៊ាង ប៊ុនសុង។ ការឃាត់ខ្លួនត្រូវបានអនុវត្តនៅទីតាំងពីរផ្សេងគ្នា ដោយកម្លាំងនគរបាល។
តាមសេចក្ដីរាយការណ៍ ការឃាត់ខ្លួននេះកើតឡើងបន្ទាប់ពីអ្នកកាសែតខាងលើបានចុះផ្សាយព័ត៌មានថា នៅក្នុងខេត្តតាកែវមានទីតាំងស្គេមអនឡាញ ហើយអះអាងថា អភិបាលស្រុក និងអធិការនគរបាលស្រុកបាទី បានទទួលប្រាក់ចំនួន ៥,០០០ ដុល្លារ។ អាជ្ញាធរបានបដិសេធការអះអាងទាំងនេះ និងចាត់ទុកថា ជាការផ្សាយព័ត៌មានប្រឌិត។
អាជ្ញាធរបានបញ្ជាក់ថា ការផ្សាយព័ត៌មានមិនពិតអាចប៉ះពាល់ដល់ភាពជឿជាក់ និងធ្វើឲ្យអ្នកវិនិយោគមានការភ័យខ្លាច ហើយបានអំពាវនាវឲ្យអ្នកសារព័ត៌មានប្រុងប្រយ័ត្ន និងគោរពតាមវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន។
តាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន រដ្ឋបាលខេត្តបានបញ្ជាក់ថា ការបិទទីតាំងខាងលើ គឺធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចបានចុះត្រួតពិនិត្យ និងរកឃើញសកម្មភាពពាក់ព័ន្ធនឹងអំពើឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ (Online Scams) ដែលផ្ទុយនឹងច្បាប់ និងគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
អាជ្ញាធរបានអះអាងថា ការអនុវត្តវិធានការនេះ មានគោលបំណងថែរក្សាសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សង្គម បង្ក្រាបបទល្មើសឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា និងការពារកិត្តិយស និងភាពជឿជាក់របស់ខេត្តតាកែវ ក្នុងការទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគ និងភ្ញៀវទេសចរ។
រដ្ឋបាលខេត្តក៏បានអំពាវនាវឲ្យប្រជាពលរដ្ឋ និងម្ចាស់អាជីវកម្មទាំងអស់ សហការជាមួយអាជ្ញាធរ ប្រសិនបើបានឃើញ ឬមានព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធនឹងសកម្មភាពខុសច្បាប់ ដើម្បីឲ្យសមត្ថកិច្ចអាចចាត់វិធានការតាមច្បាប់បានទាន់ពេលវេលា៕