តើព័ត៌មានក្លែងក្លាយជាអ្វី? វិធីសាស្ត្រមួយចំនួនដើម្បីកំណត់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ
តើព័ត៌មានក្លែងក្លាយជាអ្វី? ព័ត៌មានក្លែងក្លាយភាសាអង់គ្លេស ”Fake news” ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ គឺជាព័ត៌មានមិនពិតដែលត្រូវបានបង្កើត ឬចែកចាយដោយមានបំណងបំភាន់មតិសាធារណៈ។ វាអាចជា ព័ត៌មានខ្វះការពិតដោយចេតនា ឬអចេតនា ហើយត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយតាមបណ្ដាញសារព័ត៌មាន ឬបណ្ដាញសង្គមនានា។ វិធីសាស្ត្រចំនួន ៦ ដើម្បីកំណត់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយរួមមាន៖ ១. ពិនិត្យប្រភព ៖ រឿងដំបូងដែលអាចជួយឱ្យយើងកំណត់ថា ព័ត៌មាននោះពិត ឬក្លែងក្លាយគឺត្រូវមើលទៅលើប្រភព។ តើគេហទំព័រ អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តម កែ គឹមយ៉ាន​ និងលោកជំទាវ​ បានអញ្ជេីញជាអធិបតីភាពពិធីសម្ពោធឆ្លងព្រះវិហារថ្មី នៅវត្តរតននិមិត្តសំពៅផល
ព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី៣ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម កែ គឹមយ៉ាន​ ឧត្តមប្រឹក្សាផ្ទាល់ព្រះមហាក្សត្រ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងជាតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងលោកជំទាវ ម៉ៅ ម៉ាល័យ កែ គឹមយ៉ាន បានអញ្ជើញជាអធិបតី នៅក្នុងពិធីបុណ្យបញ្ចុះខណ្ឌសីមា និងសម្ពោធឆ្លងព្រះវិហារថ្មី នៅវត្តរតននិមិត្តសំពៅផល ស្ថិតនៅភូមិព្រែកសំរោង អត្ថបទពេញ
ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ស ថេត ចុះពិនិត្យ និងសំណេះសំណាលកម្លាំងនគរបាលដែលហ្វឹកហាត់សម ដើម្បីត្រៀមអបអរសាទរខួបលើកទី៨០ ថ្ងៃកំណើតនគរបាលជាតិ
ភ្នំពេញ ៖ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ស ថេត អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥នេះ បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យដោយផ្ទាល់ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាល ដែលកំពុងហ្វឹកហាត់សមដើម្បីត្រៀមអបអរសាទរខួបអនុស្សាវរីយ៍ លើកទី៨០ នៃថ្ងៃកំណើតនគរបាលជាតិ នៅកោះនរា រាជធានីភ្នំពេញ។ ថ្លែងក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ អត្ថបទពេញ
ប្រធានាធិបតីអាម៉េរិក ដូណាល់ ត្រាំ កំណត់ពន្ធគយសងសឹកលើប្រទេសចំនួន ១០០ ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពផលិតកម្មក្នុងស្រុកអាម៉េរិក ប៉ុន្តែអាចផ្លាស់ប្ដូរប្រព័ន្ធស្នូលសកល
អាម៉េរិក៖ នៅក្នុងវីដេអូកាលពីថ្ងៃពុធនេះ បានបង្ហាញពីតារាងពន្ធគយដែលប្រធានាធិបតីអាម៉េរិក លោក ដូណាល់ ត្រាំ (Donald Trump) កំពុងអនុវត្ត ដើម្បីផ្គូផ្គងកាតព្វកិច្ចពន្ធដែលប្រទេសផ្សេងៗបានកំណត់លើទំនិញរបស់អាម៉េរិក។ ថ្លែងនៅឯសួនផ្កាកុលាបក្នុងសេតវិមាន លោកត្រាំ (Trump) បានប្រកាសថា លោកនឹងកំណត់ពន្ធជាមូលដ្ឋាន ១០% លើផលិតផលនាំចូលទាំងអស់ និងបានបង្ហាញតារាងដែលបញ្ជាក់ពីការបង្កើនពន្ធខ្ពស់លើផលិតផលនាំចូលពីប្រទេសជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មជាច្រើន រួមមានទាំង ៣៤% អត្ថបទពេញ
ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ​ច្រាន​ចោលការ​ដាក់​ចំណាត់ថ្នាក់​ប្រព័ន្ធអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា របស់​គេហទំព័រ World opulation Review
​ភ្នំពេញ ៖ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា បាន​ចេញ​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​មួយ​ច្រាន​ចោលការ​ដាក់​ចំណាត់ថ្នាក់​អប់រំ​របស់​កម្ពុជា​នៃ​គេហទំព័រ World opulation Review 2025 នៅ​លេខ​រៀង​ទី​១២០ ក្នុង​ចំណោម ២០៣​ប្រទេស​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ ពោល ​គឺ​ទាប​ជាង​ប្រទេស​ឡាវ និង​ទី​ម័​រ​ខាងកើត ។ អត្ថបទពេញ
កម្លាំងនគរបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ចុះផ្សព្វផ្សាយបំរាមនានា ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខាងមុខនេះ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋតាមមូលដ្ឋាន
បន្ទាយមានជ័យ៖ អនុវត្តតាមការណែនាំ និង បទបញ្ជារបស់លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ សិទ្ធិ ឡោះ ស្នងការនៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ នៅថ្ងៃអង្គារ ទី០១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្លាំងនគរបាលតាមបណ្តាក្រុងស្រុក បានបន្តចុះផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ ភូមិ ឃុំ សង្កាត់មានសុវត្ថិភាព ដល់ប្រជាពលរដ្ឋតាមមូលដ្ឋាន។ ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ សូមអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខាងមុខនេះ អត្ថបទពេញ
កងរាជឣាវុធហត្ថខេត្តបញ្ជូនជនសង្ស័យ២នាក់ ទៅសាលាដំបូងខេត្តឣនុវត្តតាមនីតិវិធី ពាក់ព័ន្ធ ករណីកាន់កាប់ឬដឹកជញ្ជូនអាវុធដោយគ្មានការអនុញ្ញាត
បន្ទាយមានជ័យ: នៅវេលាម៉ោង០១និង៣០នាទី ថ្ងៃទី០១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ កម្លាំងមូលដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថក្រុងប៉ោយប៉ែតបានទទួលព័ត៌មានពីក្រុមសង្គ្រោះក្រុងប៉ោយប៉ែត និងប្រជាពលរដ្ឋ ថាមានក្មេងទំនេីង០១ក្រុម មានកាន់កាំបិត ជិះម៉ូតូតាមផ្លូវ នៅចំណុចម្ដុំរោងចក្រឌីស ស្ថិតក្នុងភូមិផ្សារកណ្ដាល សង្កាត់ផ្សារកណ្ដាល ក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។ ភ្លាមៗនោះកម្លាំងមូលដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថក្រុងប៉ោយប៉ែត ចុះដល់កន្លែងកើតហេតុបានធ្វើការឃាត់ខ្លួនបានចំនួន០២នាក់ ១-ឈ្មោះ ខ្លម វិចិត្រ អត្ថបទពេញ
ប្រមុខក្រសួងមហាផ្ទៃ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ!
ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានមានប្រសាសន៍ថា ឆន្ទៈរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្រោមការដឹកនាំដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ។ ការថ្លែងបែបនេះក្នុងឱកាសដែលឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត អញ្ជើញជាអធិបតីពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវអគារ ១ខ្នង កម្ពស់២ជាន់ ទំហំ ២៤ម៉ែត្រx១០ម៉ែត្រ អត្ថបទពេញ
អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃ មកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង
បាត់ដំបង៖ ឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តបាត់ដំបង បានចុះពិនិត្យមើលស្ថានភាព និងស្វាគមន៍បងប្អូនពលករខ្មែរវិលត្រឡប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើត អំឡុងពេលបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង ក្នុងស្រុកកំរៀង ខេត្តបាត់ដំបង ខណៈដែលការលើកលែងតម្លៃសេវាការអនុញ្ញាត ចេញ-ចូល ប្រទេសថៃ (Re-entry permit) អំឡុងពេលបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ចាប់ផ្តើមអនុវត្តពីថ្ងៃទី១ ខែមេសា អត្ថបទពេញ
ស្នងការ​ខេត្តកណ្តាល បញ្ជា​មន្ត្រី​ជំនាញ​ចុះ​ស្រាវជ្រាវ​ករណី​កម្លាំង​នគរបាល​ចរាចរណ៍ រើ​បា​រ៉ា​ស​ពេល​មាន​បញ្ហា​ស្ទាក់​ឃាត់​រថយន្ត​អ្នកដំណើរនៅផ្លូវជាតិលេខ៣
កណ្តាល ៖ ក្រោយ​ពី​មានការ​ចែកចាយ​ពាសពេញ​បណ្តាញ​សង្គម នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​០២ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ករណី​ផ្សាយ​ថា មាន​ក្រុម​នគរបាល​ចរាចរណ៍ បាន​ប្តូរ​ទីតាំង​រើ​បា​រ៉ា​ស ដោយ​មិន​ទាន់​ចប់​ម៉ោង ដោយសារ​មាន​បញ្ហា​ពេល​កំពុង​អនុវត្ត​ច្បាប់​ចរាចរណ៍ លោកស្នងការ​នគរបាល​ខេត្តកណ្តាល បាន​ចេញ​បទបញ្ជា​ឲ្យ​កម្លាំង​ជំនាញ​ស្រាវជ្រាវ​ករណី​នេះ​ភ្លាម​ៗ​ផង​ដែរ ។ បើ​តាម​សេចក្តី​បំភ្លឺ​ព័ត៌មាន​របស់​ក្រុមការងារ​ព័ត៌មាន និង​ប្រតិកម្ម​រហ័ស នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តកណ្តាល បានអោយ​ដឹង​ថា លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ឈឿ​ន អត្ថបទពេញ